TTB: Rahim Ağzı Kanserinden Koruyan Aşı Takvime Eklenmeli

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Bakanlığı’ndan, rahim ağzı kanserinden koruyan Human Papilloma Virus (HPV) aşılarının, ulusal aşı takvimine eklenmesini talep etti. 

TTB: Rahim Ağzı Kanserinden Koruyan Aşı Takvime Eklenmeli
kanser

Bizi Takip Et


Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Bakanlığı’ndan, rahim ağzı kanserinden koruyan Human Papilloma Virus (HPV) aşılarının, ulusal aşı takvimine eklenmesini istedi.

Türk Tabipleri Birliği’nden Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, rahim ağzı kanserinin önlenebilir ve erken tanı konulduğunda tedavi edilebilir olduğu belirtilerek kız çocuklarının 9-14 yaş aralığında Human Papilloma Virus (HPV) aşılarının yapılması istendi. 

HPV ile her yıl yaklaşık 14 milyon kişinin enfekte olduğuna dikkat çekilen yazıda, bir kişinin ömür boyu, bu virüsle karşılaşma olasılığının yüzde 80 olduğuna dikkat çekildi.

Bu kansere bağlı ölümlerin yüzde 90’ının orta ve düşük gelirli ülkelerde görüldüğünün vurgulandığı yazıda, önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önüne geçilmesi için ulusal taramanın yanında HPV aşılarının da ücretsiz olarak ulusal aşı programına eklenmesi talep edildi.

Rahim ağzı kanserinden korunmada, aşı ve taramanın önemine dikkat çekilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Bu aşılar HPV’ye bağlı diğer kanserlerden de koruyabilir. Bu nedenle önerilen öncelikli olarak kız çocuklarının 9-14 yaş aralığında aşılanmalarıdır. Bazı ülkelerde yakın zamanda erkek çocukları da aşılanmaya başladı. Bu yaş grubunda altı ay arayla iki doz aşı yeterli olmaktadır. 15 yaş sonrasında ise koruyuculuk için üç doz aşı (0, 1-2 ay, 6 ay) gereklidir. Bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlarda aşı yaştan bağımsız üç doz olarak uygulanmalıdır.”


İçeriği Paylaşın