Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği 50. Ulusal Kongresi

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği 50. Ulusal Kongresi

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği 50. Ulusal Kongresi

Bizi Takip Et


Bu sene 60’ıncı yılını kutlayan Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD), 50’inci ulusal kongresini 26-30 Ekim tarihleri arasında, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenleyecek. Kongrede 250’ye yakın yerli ve yabancı konuşmacı yer alacak. Ayrıca konuşmalarıyla Sunay Akın, Muazzez İlmiye Çığ, Emin Çapa; ilgi çekici sosyal konferanslarıyla TARD geçmiş dönem başkanlarından Prof. Dr. Bora Aykaç ile Prof. Dr. Ülkü Aypar ve müzikleriyle İstanbul Filarmoni Orkestrası kongreye renk katacak.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği 50. Ulusal Kongresi’nin bilimsel programı kapsamında Avrupa Anesteziyoloji Derneği Baskanı Zeev Goldik, Avrupa Yoğun Bakım Derneği Baskanı Josef Kesecioğlu, Dünya Total İntravenöz Anestezi Derneği Başkanı Quirino Piacevoli, Afrika Rejyonal Anestezi Derneği Başkanı Ezzat Samy Aziz, anesteziyoloji ve yoğun bakım konusunda dünyaca ünlü Daniel Sessler, Jean-Louis Vincent ve Paolo Pelosi gibi isimler özel sunumlarıyla kongreye katkı sunacak. Ayrıca yine kongrenin bilimsel programı kapsamında 5 farklı kurs düzenlenecek. 24 Ekim tarihinde başlayacak kurslar dâhilinde Tıbbi Araştırmalarda Yöntembilim, Fleksibl Bronoskopi Kullanımı, Rejyonal Anestezi ve USG, Temel Ekokardiyografi, Klinik USG Kullanımı ve ilk kez bu kadar kapsamlı düzenlenecek Deneysel Hemodinami kursları ile farklı alanlarda eğitimler sunulacak. Katılım kontenjanı sınırlı olacak bu kurslara önceden kayıt yaptırmak gerekiyor.

Türk Anestezi ve Reanimasyon Derneği tarafından düzenlenen, yaklaşık 2.000 anestezistin ve yerli-yabancı 250 konuşmacının katılacağı kongrenin açılış konferansını 26 Ekim’de, “Bilimin Işığında” isimli konuşmasıyla Sunay Akın yapacak. 27 Ekim’de ise “Sümerler ve Atatürk” isimli konuşmasıyla Muazzez İlmiye Çığ, 50. Yıl Özel Konferansı için sahneye çıkacak. Program Emin Çapa’nın “Bilim, Eğitim ve Kalkınma Arasında Nasıl Bir Bağ Var?” isimli sosyal konferansı ile devam edecek. Katılımcılar 28 Ekim’de Prof. Dr. Bora Aykaç’tan farklı bir bakış açısı ile “Kongreye Giderken Hazırlanmak” konferansını ve İstanbul Filarmoni Orkestrası‘nın 50. Yıl Konseri’ni, 29 Ekim Cumartesi günü ise Prof. Dr. Ülkü Aypar’ın renkli kişiliğine uygun olacak “Yaşlan(may)an Anestezist” isimli sosyal konferansını izleyebilecek.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği tarafından hazırlanan, anestezinin mitolojik çağlardan 1994 yılına kadar olan gelişimini konu alan ve Dünya Anestezi Günü’nün önemine dikkat çekmek için basımı 16 Ekim 2016’da tamamlanan “Türkiye’de Anesteziyoloji ve Reanimasyon Biliminin Tarihsel Gelişimi” isimli kitap, kongre sırasında katılımcılara tanıtılacak. 


İçeriği Paylaşın