Türkiye Koronavirüs Kaynaklı Depresyonda Avrupa Birincisi Oldu

Tıp dergisi The Lancet'te yayınlanan bir araştırmaya göre, 2020’de dünyada depresyon ve anksiyete vakaları dörtte bir oranında arttı. Majör depresyon vakalarındaki artışta ise Türkiye'nin Avrupa birincisi olması dikkat çekti.

Türkiye Koronavirüs Kaynaklı Depresyonda Avrupa Birincisi Oldu
depresyon

Bizi Takip Et


Covid-19 pandemisi süresince yapılan araştırmalar, akıl sağlığıyla ilgili endişe veren çıkarımlar ortaya koydu. Prestijli tıp dergisi The Lancet'te yayınlanan bir araştırmaya göre, 2020’de dünya genelinde depresyon ve anksiyete vakalarının dörtte bir oranında arttı. Majör depresyon vakalarındaki artışta ise Türkiye, Avrupa birincisi oldu.

Avustralya’daki Queensland ve ABD’deki Washington üniversitelerinden araştırmacılar, pandemi nedeniyle dünya genelinde depresyon vakalarının ortalama yüzde 26, kaygı bozukluğu vakalarının da yüzde 28 oranında arttığını açıkladı. 

The Lancet’in yayımladığı araştırmada 1 Ocak 2020 ve 29 Ocak 2021 arasında toplanan ve 204 ülkeden gelen verilerin sistematik incelemesi yer aldı.

Araştırmacılara göre 2020'den önce de zihinsel sorunlar, küresel sağlık yükünün önde gelen nedenlerinden biriydi. Üstelik bu yükün başında depresyon ve anksiyete geliyordu. Pandeminin başlaması ise akıl sağlığındaki sorunları tetikleyen birçok faktörün şiddetlendiği bir ortam yarattı.

Araştırmacılar Covid-19 vaka sayılarının yüksekliğiyle ve hareket kısıtlamalarıyla depresyon ve kaygı bozukluğu vakalarındaki artış arasında bağlantı olduğuna işaret etti.

DAHA ÇOK KADINLAR DEPRESYONA GİRDİ

DW Türkçe’nin aktardığına göre kadınlar depresyon ve kaygı bozukluğundan daha fazla etkilenmişti. Pandemi nedeniyle alınan önlemlerin eşitsizliği derinleştirmesi buna neden olarak gösterildi. Bakım ve ev işlerinin çoğunlukla kadınların üzerine kaldığı belirtilirken, kadınların bu dönemde artan ev işi şiddetin de mağduru olduğu ifade edildi.

Araştırma ayrıca, 20 ila 24 yaşındaki genç yetişkinlerin pandemiden ruhsal açıdan en çok etkilenen grup olduğunu ortaya koydu.

Öte yandan akıl sağlığı sorunlarında 2020’de görülen artış ülkeden ülkeye değişiklik gösterdi.

TÜRKİYE DEPRESYONDA AVRUPA BİRİNCİSİ OLDU

Türkiye, Covid-19 kaynaklı majör depresyon vakalarının artışında Avrupa'da ilk sırada yer aldı. Ayrıca anksiyete vakalarının yaygınlığı açısından da Avrupa genelinde ilk sıralara yerleşti.

Bulgulara göre Türkiye’de majör depresyon vakalarındaki artış en az yüzde 38, anksiyete vakalarındaki artış da en az yüzde 32’ydi. Bu veriler, ülkedeki akıl sağlığı sorunlarında görülen artışın ortalamanın üzerinde olduğu anlamına geliyor.

Dünya genelinde ise majör depresyon vakalarındaki artışta Türkiye’nin yanı sıra Arjantin, Meksika, Peru, Şili, Güney Afrika, İran, Mısır ve Pakistan da ilk sıralarda yer aldı.

 


İçeriği Paylaşın