Ukraynalı Hasta Beyin Tümöründen 3 Saatlik Operasyonla Kurtuldu

Ukraynalı hasta beyin tümöründen 3 saatlik operasyonla kurtuldu. Ukrayna uyruklu 56 yaşında Iryna Poplavska, beyin tümörünün yol açtığı şiddetli baş ağrısı şikâyeti ile doktora başvurdu. Hastaneye başvurduğunda yürüyemeyen ve sol tarafında ciddi felç bulunan hasta, 3 saatlik ameliyat sonucunda beynindeki tümörden mikro cerrahi teknikle kurtuldu. Poplavska, operasyondan sonra tekrar yürümeye başlayarak kendi ihtiyaçlarını yardım almaksızın karşılamaya başladı.

Ukraynalı Hasta Beyin Tümöründen 3 Saatlik Operasyonla Kurtuldu

Bizi Takip Et


UKRAYNALI HASTA BEYİN TÜMÖRÜNDEN 3 SAATLİK OPERASYONLA KURTULDU

Hastalarına yaptıkları tedaviyle ilgili açıklamada bulunan Medical Park Karadeniz Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Güngör Usta, “Ciddi tümöral ödemi bulunan hastamız, 3-4 günlük antiödem tedavinin ardından ameliyat edildi. Hastanın kafatası açılarak (kraniyotomi yapılarak) mikrocerrahi teknikle beynindeki tümör tamamen çıkarıldı. Ameliyattan sonra 10 gün kadar daha takip edilen hasta şifa ile taburcu edildi” diye konuştu.

Ülkesinde kolon kanseri tedavisi gören Ukraynalı Iryna Poplavska’ya yaptıkları tetkiklerde kanserin beyne sıçraması sonucu oluşmuş metastatik beyin tümörü saptadıklarını dile getiren Op. Dr. Güngör Usta, bu hastalığın son derece ciddi ve hayati riski yüksek bir durum olduğunu kaydetti.

“SON DERECE RİSKLİ BİR AMELİYATTI”

Ukraynalı hastalarında beynin sağ yarısında 4 cm çapında, çok ciddi ödem barındıran ve beyinde belirgin bası bulgularına yol açan bir tümör olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Usta, “Beynin en sık görülen tümörleri metastatik olanlardır ve kolon kanserinin sıçrama bölgelerinden biri de beyindir. Gerçekleştirdiğimiz operasyon felç kalma, bitkisel hayat, enfeksiyon gibi risklerin olduğu, yüksek tecrübe ve donanım gerektiren bir hastanede yapılabilecek bir ameliyattır” ifadelerini kullandı.

“FELCİ DÜZELDİ, YÜRÜMEYE BAŞLADI”

Hastalarının acil olarak ameliyat olmaması halinde 1 ay içinde hayatını kaybedebileceğinin altını çizen Op. Dr. Usta, “Yaptığımız başarılı operasyon sonucunda hastamız Iryna Poplavska’nın beynindeki tümör tamamen temizlendi. Ameliyat öncesi hastamızın sol tarafında bulunan felç tamamen düzeldi. Operasyondan sonra tekrar yürümeye başlayarak kendi ihtiyaçlarını yardım almaksızın karşılamaya başladı. 10 günlük gözetim sonrası herhangi bir başka problem olmadığı tespit edilince taburcu edildi” dedi.

“BAŞ AĞRISI VE GÖRME KAYBINA DİKKAT!”

Son olarak metastatik beyin tümörleri konusunda uyarılarda bulunan Op. Dr. Usta, metastatik beyin tümörlerinin vücudun başka yerinde bulunan bir kanserin kan yoluyla beyine taşınması sonucu oluştuğuna işaret ederek baş ağrısı, görme kaybı, bir tarafta güçsüzlük, felç, yürüme bozukluğu, konuşma güçlüğü gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka hekime başvurulması gerektiğini söyledi.


İçeriği Paylaşın