Uyku Apnesi Nedir, Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Tolgahan Çatlı, uyku apnesi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirdi.

Uyku Apnesi Nedir,  Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bizi Takip Et


Uyku apnesi tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere neden olabiliyor. Uyku apnesi tedavisinin ilk adımı yaşam tarzında değişikliklere gidilmesidir. Bunlar; kilo vermek, alkol, sigara ve ilaç kullanımını kısıtlamak, reflüyü önleyici tedbirler ve uyku pozisyonunun ayarlanmasıdır. Üst solunum yolunda belirgin darlıklar varsa cerrahi tedavinin devreye girdiğini söyleyen Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Tolgahan Çatlı cerrahi yöntemleri anlattı. 

TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

"Tedavilerin ilk adımı hastanın yaşam tarzında yapacağı küçük ama etkili değişikliklerdir" diyen Prof. Dr. Tolgahan Çatlı,  "Kilo vermek ve spor yapmak üst solunum yollarındaki daralmanın açılmasına ek olarak akciğerlerde solunum işini kolaylaştırır. Ayrıca sigara ve alkol gibi solunum yolları için irritan maddelerin kesilmesi gerekir. Bu gibi önlemler apne sendromu olan tüm hastalarda ortak bir adım olarak kabul edilmelidir" dedi.

CPAP TEDAVİSİ YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTİR

Uyku apnesi tanısı konulan bir hastada temel tedavi cPAP (continous Positive Airway Pressure) tedavisi olduğunun altını çizen Çatlı,"Bu tedavide temel amaç solunum havasını, uyku esnasında burundan ve ağızdan basınçlı bir şekilde solunum yollarında daralma ve kollapsı önleyecek şekilde akciğerlere iletmektir. Bu amaçla cPAP cihazları kullanılır. Bu cihazlar teknolojinin tüm gelişmelerini bünyelerinde barındıran ve hasta konforunu arttırmak adına her gün gelişen bir alandır. Bu tedaviyi etkin şekilde kullanan hastalarda sendromun tüm komplikasyonlarında anlamlı derecede gerileme, yaşam kalitesinde artış ve ölüm oranlarında düşüş izlenir " açıklamasında bulundu.

CERRAHİ MÜDAHALENİN YERİ NEDİR?  

Çatlı, "Burun ve boğazda yer alan tıkanıklıkları ortadan kaldırmak amacıyla başta burun kıkırdak ve kemik eğriliklerine, normalden büyük bademciklere veya boğaz girişini tıkayan yumuşak damak/küçük dil ve dil kökü hatta üst ve alt çeneye yönelik çeşitli cerrahi uygulamalar vardır. Hangi hastaya hangi cerrahi prosedürün uygun olduğu kararında elbette en önemli basamak muayenedir. Bu değerlendirme kulak burun boğaz uzmanlarınca yapılır ve gerekirse multidisipliner bir yaklaşımla hastalar konseylerde konsülte edilerek en uygun cerrahi müdahaleye karar verilmiş olur" diyerek sözlerini noktaladı. 


İçeriği Paylaşın