Vücut Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir?

Vücut Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir?

Vücut Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir?

Bizi Takip Et


Sonbahar-kış aylarının estetik ameliyat ve uygulamalar açısından son derece uygun olduğunu vurgulayan Mediest Estetik ve Güzellik Merkezleri uzmanlarından Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla Alp ameliyat yarası ve uygulamalarının iyileşmesi açısından bahar ve kış aylarının tercih edilmesinin avantajlı olduğunu belirtiyor.

Günlük yaşantıyı etkileyen, ciltte kötü görüntülere sebep olan leke ve güneş hasarlarının, özellikle sonbahar ve kış aylarında, bronzluk ertesi farkına varıdığını vurgulayan Op. Dr. Atilla Alp, doğru uygulamalarla leke problemlerinde kısa sürede etkili sonuçlar ortaya konabileceğini belirtiyor.

Op. Dr. Atilla Alp şöyle konuşuyor: “Tedaviye cildin tipi, lekenin derinliği gibi unsurların tespit edildiği cilt analizi ile başlanıyor. Son zamanların en popüler cilt yenileme teknolojisi Jetpeel ‘cilt detoxu, peeling, ciltte aşırı kuruluk, doğum çatlakları, kırışıklıklar, iğnesiz mezoterapi, akne ve leke tedavileri’ kullanılıyor. İnjet tekniği kullanılarak özel tasarlanmış titanyum başlıklardan cilde verilen su ve oksijen,  cildin alt katmanlarına mikro zerrecikler şeklinde aktarılıyor. Bununla birlikte cildin ihtiyacı olan serum ve vitaminlerin cilt altına enjeksiyonsuz olarak uygulanabiliyor.

Cildiniz için güvenli, sonuç alıcı tedaviler, anti aging ve düzenleyici bakımlar, inceltici ve şekillendirici tedavi seçenekleri sunan Mediest, çatlak tedavisinde de başarılı sonuçlar ortaya koyuyor.

Op. Dr. Atilla Alp, çoğu kadının problemi olan vücut çatlaklarının tam olarak bir tedavisi olmadığını, fakat günümüzde geliştirilen yeni yöntemler sayesinde çatlakların iyileştirilip, doku kalitesinin artırılabileceğini belirterek, çatlaklardan nasıl kurtulunulacağına dair soruları yanıtladı.

. Vücut çatlakları nedir ve nasıl oluşur?
Derinin aşırı gerilmesine bağlı olarak, cildin elastin ve kolajen dokularındaki tahribat sonucunda ortaya çıkan vücut çatlakları, bir çeşit deri yırtılmasıdır. İlk oluştuklarında pembemsi görünümdedirler, zamanla bu pembe çizgiler mora, soluklaşarak beyaza, sedef rengine dönüşür. Ayrıca yine derideki esnemelerin yoğunluğuna bağlı olarak çatlaklar sadece renk farklılıkları şeklinde değil aynı zamanda kabarık veya çukurlaşmış görüntüler şeklinde de oluşabilirler.

. Vücutta çatlakların oluşmaması için önceden alınabilecek önlemler nelerdir?
Özellikle açık tenliler, gelişme çağında ani kilo alan ve boyu aniden uzayan gençler, doğum nedeniyle karnı gerilen anneler ve her şeyden önemlisi ailelerinde çatlak olan kişiler, diğer insanlara göre daha fazla çatlak oluşma riskini taşırlar. Bu sebeple her şeyden önce beslenmemize dikkat edip, dengeli beslenmeli hızlı kilo alıp vermekten kaçınmalıyız. Düzenli ama çok ağır olmayan egzersizler yapmalıyız.
Vücudumuzu sürekli kremler ve yağlarla nemlendirmeli, cildimizin kurumasına ve gerilmesine izin vermemeliyiz. Ayrıca düzenli masaj ile ve banyoda fırçayla mümkün olduğu kadar dolaşımını kan artırıp deriyi uyarmalıyız.

. Hangi tür çatlakların iyileşme olanağı daha yüksektir?
Çatlakların türü değil safhaları vardır. Çatlaklar taze yani henüz renkleri mor veya soluk kırmızıyken bu, dokunun kan dolaşımının mevcut olduğunu göstermektedir. Bu safhada doku kollajen ve elastin üretebilecek kabiliyettedir. Bu safhada yapılacak olan her türlü sağlıklı müdahale, iyileşme süreci için katkıda bulunur. Daha sonra beyazlayınca yapılan tedaviler daha uzun sürede yanıt verecektir. Ama yine de tedaviye her safhada başlamakta yarar vardır.

. Çatlakları iyileştirmek için hangi yöntemler kullanılıyor?
Son zamanların eşsiz teknolojisi Jetpeel, özel cilt masajları, kimyasal peelingler, karboksiterapi, mezoterapik tedaviler, çeşitli dermo kozmetik kremler, ilaç (tretnoin) tedavileri, tedavileri günümüzde vücut çatlakları için kullanılan yöntemlerdir. Tedavilerde cildin tipine, çatlağın safhasına, genişliğine, bölgesine, mevsime göre gibi çeşitli faktörler göz önüne alınarak kombine programlar uygulanır.


İçeriği Paylaşın