Yanlış Beslenme Hemoroide Neden Oluyor!

Birçok kişinin ortak problemi olan hemoroid( basur) konuşulmaktan çekinilen hastalıkların başında yer alıyor. Hemoroid tedavi edilmediğinde ise şikayetler giderek artıyor ve kişinin hayat kalitesini olumsuz etkiliyor.

Yanlış Beslenme Hemoroide Neden Oluyor!

Bizi Takip Et


Hemoroid, halk arasındaki adıyla basur genel cerrahi uzmanları tarafından kolaylıkla teşhis edilebilen hastalıklar arasında yer alıyor. Ancak hemoroidi olan kişiler muayene korkusu nedeniyle bir uzmana başvurmaktan genellikle çekiniyor. Bu durum da şikayetlerin artmasına ve hastalığın ilerlemesine neden oluyor.  Avrasya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Coşkun Görmüş, hemoroid ile ilgili merak edilenleri anlattı.

HEMOROİD NEDİR?

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid, çeşitli nedenlere bağlı olarak anal kanalın üst kısmında meydana gelen damarsal genişlemelere denmektedir.

 Avrasya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Coşkun Görmüş, hemoroidin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı, "Tuvalet ihtiyacını gidermeye yardımcı olan iç ve dış olmak üzere iki adet kas vardır. Dış kaslar dışkılama ihtiyacında bizim kontrolümüzle açılır, iç kas da buna paralel olarak kendiliğinden genişler. Ancak çeşitli sebeplere bağlı olarak kaslarımızı rahatlıkla kontrol edemeyiz, ıkınma ve zorlanma başlar. Basınç arttıkça buradaki damarlarda şişme meydana gelir ve hemoroid ortaya çıkar."

HEMOROİD NEDEN OLUR?

Uzun süren kabızlık,
İshal,
Dışkılama sırasında çok fazla ıkınma,
Obezite,
Normal doğum,
Lohusalık,
Stres, sinir,
Pelvik bölgede yer alan tümörler,
Kalın bağırsak kanseri,
Ata binmek, şoförlük gibi çeşitli spor ve meslek grupları,
Alkol bağımlılığı hemoroidin oluşmasına neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

YANLIŞ BESLENME HEMOROİDE NEDEN OLUYOR

Yanlış beslenme ve lif oranı düşük besinler, yaşlılarda olduğu gibi gençlerde de bu sorunun görünmesine yola açmaktadır. Çocuklarda bile rastlanan hemoroid, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülüyor.

HEMOROİD (BASUR) BELİRTİLERİ NELERDİR?

* Makatta meydana gelen kanama,
* Makatta acı ve ağrı,
* Makatta ele gelen şişlik,
*Kaşıntı ve döküntü,
* Akıntı

HEMOROİD TEŞHİSİ 

Hemoroid problemi yaşayan birçok kişinin en merak ettiği konuların başında nasıl teşhis edildiği geliyor. Çoğu hastanın utanıp doktora gitmekten çekindiği hemoroid için genel olarak anal muayene yapılır. Eğer hastanın kanama şikayeti varsa rektoskopi uygulanır. Kırk yaşın üstünde olup anal muayene ile hemoroid olduğu kesinleşen hastalardan ise kolonoskopi uygulanır.

HEMOROİD NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hemoroid tedavisinde öncelikle kabızlığı giderecek önlemler alınır. Beslenme düzeni değiştirilerek bol lifli bir diyet programı hazırlanır. Bunun yanı sıra hastalığın seviyesine göre lokal krem ve pomatlar tercih edilebilir. Hemoroidin tamamen alınması içinse cerrahi yöntemler veya lazer tedavisi uygulanabilir.

HEMOROİDDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Sağlıklı beslenme hemoroidden korunmak için çok önemli bir adım. Mutlaka bol lifli bir beslenme düzenine geçilmelidir. Posasız ve çok baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Bunun yanı sıra;

* Tuvalette çok uzun süre geçirilmemeli, tam bir boşaltım için kaslar çok zorlanmamalıdır,
* Tuvalet ihtiyacı ertelenmemelidir,
* Kişi kendini dışkılamaya zorlamamalıdır,
* Çok ağır yük kaldırılmamalıdır,
* Çocuklara düzenli tuvalet ihtiyacı kazandırılmalıdır.


İçeriği Paylaşın