Yaz Sıcaklarında Su Tüketimini Arttırmanın Yolları

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, yaz sıcaklarında su tüketimini arttırmanın yollarını anlattı.

Yaz Sıcaklarında Su Tüketimini Arttırmanın Yolları

Bizi Takip Et


Yaz sıcaklarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerde su tüketiminize dikkat etmeniz şart. Terlemeyle beraber vücutta oluşan sıvı kaybına karşı günde yaklaşık 2 litre su içilmesi tavsiye ediliyor. Vücudun susuz kalması nedeniyle baş ağrısı, yorgunluk, kabızlık, konsantrasyonda bozulmalar, düşük tansiyon, hızlı nefes alma, hatta ilerleyen evrelerde bilinç kaybı ve koma hali gibi önemli sağlık sorunları görülebiliyor.

Sağlıklı bir yetişkinin günlük su ihtiyacı ortalama olarak kilo başına 30 ml’dir. Ortalama 60 kilo olan birinin metabolizmasının işlevi için günlük tüketmesi gereken suyun 1,8 litre olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, “Bu miktar cinsiyet, yaş, kronik durum ve fiziksel aktivite gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Özellikle yaz aylarında sıcak havanın etkisiyle terlemenin fazlalaşması sonucu vücuttan atılan su miktarı artar. Bu nedenle yaz mevsiminde su tüketimi daha da önem kazanır. Fazla su kaybı durumunda vücut ısısı kontrol edilemeyerek yükselir ve hipertermi yani sıcak çarpmasına neden olabilir” hatırlatmasında bulundu. 

limonlu su

Aydın, yaz döneminde su tüketimini destekleyecek tavsiyelerde bulundu:

LİMONATA VE TAZE SIKIM MEYVE SULARI TÜKETİLEBİLİR

"Yaz döneminde alınan sıvı tüketimini artırmak için ev yapımı limonata, ayran, taze sıkım meyve ve sebze sularından yararlanılabilir. Özellikle sebze ve meyve suları hem vitamin-mineral açısından hem de kaybedilen elektrolit dengesini kazanmak için iyi bir seçenektir." 

MADEN SUYU TERLEME İLE KAYBEDİLEN ELEKTROLİT DENGESİ İÇİN ÖNEMLİ

"Maden suları tüketilebilir. Burada önemli bir ayrım var, maden suyu ve soda birbirinden farklı ancak sıklıkla karıştırılan ürünlerdir. Bizim için aromasız ve sade tercih edilecek bir maden suyu terleme ile kaybedilen bu elektrolit dengesi için önemlidir." 

İÇİLEN HER BARDAK ÇAY-KAHVE İÇİN FAZLADAN SU İÇİLMELİ

"Soğuk bitki ve meyve çayları da tercih edilebilir. Ancak yeşil, beyaz ve siyah çay gibi kafein bulunduran çaylar bu kategorinin dışında kalmaktadır. Bu içecekler kafein içermesi sebebiyle vücutta diüretik etkiye sebep olarak su atılımını artırmaktadır. Aynı durum kahve tüketimi için de geçerli. Bu nedenle günlük su tüketimi hesaplanırken içilen çay ve kahvelerin de eklenmesi yapılan hatalardan biridir. Aksine içilen her bir bardak çay-kahve için fazladan bir bardak daha su tüketimi yapılmalı."

SU İÇMEK İÇİN SUSUZLUK HİSSİ BEKLENMEMELİ

"Ayrıca su tüketimi için susuzluk hissi beklenmemelidir. Eğer su içme unutuluyorsa çeşitli su hatırlatıcıları kullanılabilir, tadı sevilmiyorsa taze sebze ve meyveler ile tatlandırılabilir. "


İçeriği Paylaşın