Yemek Pişirirken Sağlıklı Değişiklikler

Yemek Pişirirken Sağlıklı Değişiklikler

Yemek Pişirirken Sağlıklı Değişiklikler

Bizi Takip Et


Tek başına hiçbir besin sizi sağlıklı yapmaz ya da sağlığınızı bozmaz. Ancak beslenme şeklinizin bir bütün olarak kalitesinin,gün boyu yediğiniz yitecek tiplerinin büyük etkisi olur. Esenlik halini güçlendiren iyi beslenme şekilleri esas olarak besin değeri yüksek gıdalarla sağlıklı yağlar, lif ve sayısız diğer besin maddelerini içeren gıdalara dayalıdır. Keyfini çıkarın. Lezzet açısından zengin ancak aynı zamanda sağlıklı yiyecekler tercih edin. Sağlıksız doymuş ve trans yağların yerine daha sağlıklı doymamış yağları geçirin. Ayrıca öğünlere daha fazla tam tahıl, meyve ve sebze eklemeye önem gösterin. Aşağıda bu hedeflere ulaşmak için bazı öneriler yer alıyor.

KÖTÜ YAĞLARIN YERİNE İYİ YAĞLARI GEÇİRMEK
Hem doymuş yağlar hem de trans yağlar kalbe sağlığa zarar verir. Sağlıklı yağlardan –zeytinyağı ve kanola yağı gibi tekli doymamış yağlarla , mısırözü gibi çoklu doymamış yağlar-içeren gıda ve gıda içeriklerine yönelin.

TEREYAĞI İLE SOTELEMEK YERİNE
Zeytinyağı , kanola ya da diğer sağlıklı yağlara geçiş yapın. Kalori miktarları aşağı yukarı aynıdır. Ancak sıvı yağlar sağlıklı doymamış yağ yönünden zengin ve doymuş yağ yönünden de fakirdir. Bir yemek kaşığı zeytinyağında sadece 1,8 gram doymuş yağ bulunur; bir yemek kaşığı tereyağında ise 7 gram, yani günlük limitin yarısına yakın miktarda doymuş yağ vardır.

KEK VE KURABİYELERİ MARGARİNLE PİŞİRMEK YERİNE
Sağlıklı sıvı yağlara geçiş yapın. Kalorileri aşağı yukarı aynıdır. Ancak tekrar etmek gerekirse sıvı yağlar doymamış yağ yönünden zengindir. Margarin kısmen hidrojene sıvı yağdan yapılır ve bu nedenle de sağlıksız trans yağlar içerecektir.

YAĞLI KIYMAYLA YEMEK YAPMAK YERİNE
Ekstra yağsız kıyma kullanın. 90 gram yağlı kıymada, pişirilmeden önce 9 gramı doymuş olmak üzere yaklaşık 23 gram yağ bulunabilir. yüzde 91 oranında yağsız olduğu belirtilen yağsız kıymada 3 gramı doymuş yağ olmak üzere sadece 8 gram yağ bulunur. Pişirmek, özellikle de ızgarada veya mangalda pişirmek yağ oranını azaltabilir ancak yağlı eti yağsız et gibi yapacak denli büyük oranda değil.

KISMEN HİDROJENE YAĞLARLA YAPILMIŞ PİZZALAR YERİNE
• Sıvı yağ ile yapılmış tam tahıllı pizzalar kullanın.tortillalar çok fazla miktarda yağ içermezler,porsiyon başına sadece birkaç gram içerirler. Ancak kısmen hidrojene yağlar kullanılarak üretilirler, yani trans yağ içerirler. Liften de yoksundurlar. Daha iyi bir seçenek,ilave yağ gibi sağlıklı bir yağ içeren tam tahıllı mısır ya da buğday pizzasıdır.


İçeriği Paylaşın