Yemekten Hemen Önce Su İçmek Hastalık Riskini Artırıyor

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, besinleri tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı, yemekten hemen önce su içilmesinin zararlarından bahsetti.

Yemekten Hemen Önce Su İçmek Hastalık Riskini Artırıyor

Bizi Takip Et


İdeal kilonun korunması için sağlıklı beslenme ne kadar önemliyse, vücut dengemizi korumak ve sağlıklı olabilmek için de besin türleri, pişirme yöntemleri ve tüketim şekilleri de oldukça önemli.

Besinleri fırında veya haşlama yöntemi ile pişirmek sağlıklı yağ asitlerini kaybetmemesine sağlar ve protein denatürasyonuna yol açmaz. Besinleri pişirme yöntemlerinin yanı sıra tüketme şekilleri de bu açıdan önemlidir. 

Etleri kıyma formuna getirmeden bütün halinde pişirip tüketmenin de alacağınız protein miktarının yüksek olmasına yardımcı olacağınızı dile getiren İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, besinleri tüketirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.  

"YEMEKTEN HEMEN ÖNCE SU İÇMEYİN"

Yemekten hemen önce su içilmemesini tavsiye eden Fidan, "Mide asit dengesini suyla seyrettikten sonra yemeye başlamak ağız yoluyla alınacak mikropların artmasına ve hastalık riskinin oluşmasına sebebiyet verir. Bu sebeple yemeklerden yarım saat 45 dakika öncesinde su tüketimi sonlanmalı yemek bitiminden sonra tekrar su tüketimi ile devam edilmelidir.

Ağız yoluyla alınabilecek mikroplar daha çok el hijyeniyle alakalı olduğu görülmüştür. Eller iyi temizlenmeden ya da dezenfekte edilmeden yemeye başlandığında, mide bağırsak hastalıklarına yol açabilecek bir çok viral enfeksiyona sebebiyet verebilmektedir" dedi.

EL HİJYENİ UYARISI

Herhangi bir yemeği el ile yediğimizde aslında hastalıklara büyük bir kapı açıldığını dile getiren Fidan," Elimizi iyi yıkamadığımız ve el hijyenimiz yeterli olmadığı zaman, el ile tüketilebilecek besinler olan; hamburger ve sakatat tarzı besinler, bedenimizin içerisine elimizde bulunan mikroorganizmaları göndermiş oluyoruz. Bu nedenle; hamburger gibi el ile yenen yemekleri dikkatli tüketmenizi öneririm.

Besinleri tüketirken eldiven kullanılması kısmen daha avantajlıdır. Ancak orada da eldivenli olarak ellerin mutlaka yıkanması gerekir. Eldiven pudrasının olmamasını ve mümkünse steril eldiven tercih edilmesini tavsiye ederim" dedi.


İçeriği Paylaşın