Yemenize Rağmen Kilo Veriyorsanız Dikkat: Hastalık Belirtisi Olabilir

Son aylarda istemsiz kilo veriyorsanız sebebi inflamatuvar bağırsak hastalığı olabilir. Dünyada yaklaşık 7 milyon kişi bu hastalıktan muzdarip...

Yemenize Rağmen Kilo Veriyorsanız Dikkat: Hastalık Belirtisi Olabilir

Bizi Takip Et


3 aydan uzun süren karın ağrısı, son 3 ayda istemsiz kilo kaybı, son 3 ayda ateşlenme, ishal, kanlı dışkılama gibi şikayetler inflamatuvar bağırsak hastalığına işaret ediyor olabilir. 

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığını içeren, bağırsak duvarının ve iç tabakasının iltihaplanması sonucu oluşan inflamatuvar bağırsak hastalıkları (İBH), bulaşıcı olmayan ve kronik bir hastalıktır. Dünyada tanı almış 7 milyona yakın İBH hastası bulunduğu tahmin edilmektedir.

“TEDAVİDE, BESLENME PLANLAMASI BÜYÜK YER TUTUYOR”

Hastalığın aktif döneminde beslenmenin dikkate alınmasının önemli olduğunu belirten İnflamatuvar Barsak Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Akyüz, “İnflamatuvar bağırsak hastalığının tedavisinde beslenme planlaması büyük yer tutuyor. Hastalığın aktif olduğu dönemlerde aşırı yağlı ve karbonhidratlı gıdalardan, çiğ sebze ve meyvelerden kaçınılması; darlığı olan hastaların posalı gıdalar (yaş hurma, petek bal gibi) tüketmemesi hastalık yönetiminde yararlıdır.” dedi.

Ayrıca, hastaların internette gördüğü her türlü bilgiye güvenmemelerini vurgulayan Prof. Dr. Filiz Akyüz, diyet değişikliği gibi durumlarda bile mutlaka tedavisini takip eden gastroenteroloji uzmanına danışmanın önemine değindi. 

“PANDEMİ DÖNEMİNDE KONTROLLERİNİZİ AKSATMAYIN”

Özellikle pandemi döneminde doktor kontrollerinin aksatılmaması ve düzenli kontrollerin önemini vurgulayan Prof. Dr. Filiz Akyüz şu bilgileri verdi:

İBH belirtileri gösteren hastaların bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmaları ve sonrasında tedavi süreçlerini aksatmamaları gerekmektedir. Hekimlerinin uygun gördüğü tedavileri, uygun sürede ve dozda almaları, kendi kararlarıyla tedaviye ara vermemeleri ve belirtilen tarihlerde kontrollerini aksatmamaları kendi sağlıkları açısından çok önemlidir.” 


İçeriği Paylaşın