Yeni Aşılar Üretmek İçin Ortaklık Kurdular

Yeni Aşılar Üretmek İçin Ortaklık Kurdular

Yeni Aşılar Üretmek İçin Ortaklık Kurdular

Bizi Takip Et


Merck & Co., Inc. ve Wellcome Trust genellikle düşük gelirli ülkeleri etkileyen hastalıkların önlenmesi için ekonomik aşılar geliştirmeyi hedefleyen ortak bir AR-GE girişimine imza attı. Proje için Hilleman Laboratories isimli yeni bir şirket kurduğunu açıklayan Merck & Co., Inc. ve Wellcome Trust, projeye önümüzdeki 7 yıl boyunca yaklaşık 130 milyon Amerikan doları tutarında yatırım yapacak. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklama şöyle.

Yenilikçi bilimi muhtaç olanlar için pratik çözümlere dönüştürmeyi hedefleyen ve kar amacı gütmeyen bir işletme modeli olarak nitelendirilen proje kapsamında Hilleman Laboratories, ihtiyaç duyulan alanlarda yeni aşılar geliştirmenin yanı sıra mevcut aşıların iyileştirilmesi üzerinde de çalışacak. 60 araştırma ve geliştirme uzmanının görev yapacağı Hilleman Labaratories’ın merkezi Hindistan’da olacak.

2010 yılında faaliyete geçmesi planlanan ortak şirket, şu anda ABD’nin Hindistan Yeni Delhi’deki Elçiliği’nde Sağlık Ataşesi ve Güney Asya Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı Bölge Temsilcisi olarak görev yapan Dr. Altaf A. Lal tarafından yönetilecek. Dr. Lal’ın önümüzdeki günlerde kendi ekibini oluşturması ve Hindistan’daki faaliyet binalarını belirlemeye başlaması bekleniyor.

İSMİNİ DR. MAURICE HILLEMAN’DAN ALDI

İsmini, Merck’te çalıştığı 30 sene boyunca aralarında kızamık, kabakulak ve hepatit B’nin de bulunduğu 30’dan fazla aşı geliştiren Dr. Maurice Hilleman’dan alan ortak şirket, kurucuların ana finansmanları, yapılan bağışlar ve diğer gelir akışlarının birleşiminden oluşan bir fon sayesinde çalışmalarını sürdürecek.

Yeni aşılar üretmenin en iyi yolunun verimli bir ortaklıktan geçtiğine inandıkları söyleyen Merck Co., Inc. CEO’su Richard T. Clark, projeyle ilgili olarak “Wellcome Trust’ın küresel halk sağlığı ve biyomedikal araştırma alanındaki güçlü geçmişinin Merck’in aşı geliştirme ve dağıtımındaki uzmanlığı ile bütünleşmesi Hilleman Laboratories’i farklılık yaratabilecek bir konumuna taşıyor” diye konuştu.

Wellcome Trust’ın CEO’su Mark Walport ise Merck’in kendileri için ideal bir ortak olduğunu belirterek, “Merck gerek yeniliklerle dolu tarihi gerekse küresel sağlığa dönük katkıları nedeniyle Wellcome Trust’ın gelişen dünyada sağlığı iyileştirme misyonunu mükemmel bir biçimde tamamlamaktadır” dedi.


İçeriği Paylaşın