Yeni Ebeveynler İçin Kaliteli Dinlenme İpuçları

Uyku uzmanı Dr. Grace W. Pien, yeni anne babalara kaliteli dinlenmeleri için önemli ipuçları paylaştı.

Yeni Ebeveynler İçin Kaliteli Dinlenme İpuçları

Bizi Takip Et


Her yeni ebeveynin bildiği gibi, sık emzirmek, bebek bezi değiştirmek ve telaşlı bir bebekle koridorlarda yürümek, geceleri sağlıklı bir şekilde uyumayı imkansız hale getirebilir. Johns Hopkins uyku uzmanı Dr. Grace W. Pien, yeni anne babalara kaliteli dinlenme ipuçları veriyor.

Pien, “Yeterince uyuyorsanız, bebeğe bakma konusundaki yeni sorumluluklarınızı daha iyi yerine getirebileceksiniz. Daha sabırlı olacaksınız ve ebeveynlik konusunda daha iyi hissedeceksiniz.” diyor.

BEBEK UYURKEN UYUYUN

Yenidoğanlar, her gün toplam 16 ila 18 saat uyku için 2 ila 4 saat arasında herhangi bir yerde sık sık kestirirler. Yeni ebeveynler, aldıkları tek uyku gece ise, genellikle ciddi şekilde uykudan mahrum kalırlar. Pien, "Bebek uyurken uyumak, evdeki diğer çocuklar veya iç vücut saatlerimiz nedeniyle bazen zor olabilir, ancak biraz dinlenmeye çalışmak iyi bir fikir" diyor.

EV İŞLERİNİ ATLA

Bulaşık makinesini süpürmek veya bulaşık makinesini doldurmak yerine uykuyu tercih edin. Pien, "Arkadaşlar ve aile evin neden dağınık olduğunu anlayacak" diyor. "Ayrıca, bebeğinizi görmeye geliyorlar. Yemek tabaklarını ertesi sabah için lavaboda bırakın.”

GECE BEBEK GÖREVLERİNİ PAYLAŞIN

Siz ve eşiniz beslemeleri, bebek bezi değişikliklerini ve diğer gece bebek görevlerini paylaşabilirsiniz. Emziren anneler anne sütünü pompalayabilir, böylece eşleri bebeğe gece biberonu verebilir ve annenin fazladan uykuya dalmasını sağlar.

BEŞİĞİ YATAĞINIZIN YAKININA YERLEŞTİRİN

Bebeğin beşiğini veya beşiğini yatağınızın yanına yerleştirmek, bebeğe bakmayı ve sonra tekrar uyumayı kolaylaştırarak daha huzurlu bir gece geçirmenizi sağlar. Küçük çocuğunuzla aynı yatakta birlikte uyumak cazip gelse de, Amerikan Pediatri Akademisi bebeği boğma riski nedeniyle buna karşı tavsiyede bulunuyor.

ARKADAŞLARINIZDAN VE AİLENİZDEN YARDIM İSTEYİN

İster yiyecek toplarken, yeri süpürürken, ister siz uyurken bebeği tutarken, arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Arkadaşlar ve aile üyeleri de geceleri bebek bezi değiştirme ve besleme konusunda yardım etmeye istekli olabilir.

EBEVEYN İZNİNDEN YARARLANIN

Ebeveyn izniyle ilgili işveren politikaları değişiklik gösterir, ancak bazen her iki ebeveyn de işten izin alabilir, bu da bebek bakımını daha kolay yürütmelerine ve daha fazla uyumalarına olanak tanır. Örneğin, Pien, "Anne, bebek doğduktan hemen sonra işten izin alabilir ve eşi birkaç hafta sonra izin alarak annenin işe geri dönerken biraz uyumasına yardımcı olabilir" diyor.

İYİ UYKU HİJYENİ UYGULAYIN

İyi bir uyku hijyeni, evde yeni doğmuş bebeğiniz olsun ya da olmasın, daha fazla dinlenmenize yardımcı olabilir. Stratejiler şunları içerir:

  • Kafeinden kaçınmak:  Bu uyarıcı uyku döngünüze müdahale edebilir.
  • Yatmadan önce elektronik kullanmamak:  “Bebeğinizin en son fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmak isteyebilirsiniz, ancak geceleri cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanmak toplam uyku süresini etkileyebilir” diyen Pien, elektronik cihazlardan gelen ışığın da olduğunu sözlerine ekledi. vücut saatinizi karıştırabilir.
  • Düzenli bir uyku programına bağlı kalmak:  Bu, yeni bir ebeveyn olarak kulağa ne kadar zor gelse de, her gün aynı saatte uyanıp uyanmaya çalışın. "Sadece bir bebekle esnek olmanız ve gece uyanmasını beklemeniz gerektiğini unutmayın."

BEBEĞİN UYUMASINA YARDIM EDİN

3 aylıktan itibaren birçok bebek, bebekten bebeğe değişse de, 4 ila 6 saat arasında, geceleri daha uzun süreler boyunca uyumaya başlar. 6 aya kadar, üçte ikisi gecenin çoğunu uyur. Doğumda daha küçük olan bebekler, 12 ila 13 pound'a yaklaştıklarında daha uzun süre uyumaya başlarlar. 

Küçüklerin sağlıklı uyku alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olmak için, bebekleri uykulu olduklarında geceye yatırmayı öneriyor. Kişisel bir seçim olsa da, bebeğinizi yatmadan önce kollarınızda sallayarak uyumasını önlemek isteyebilirsiniz çünkü bu bir alışkanlık haline gelebilir. “Bebeklerin eninde sonunda yataklarında kendi başlarına nasıl uyuyacaklarını öğrenmeleri gerekiyor” diyor. 

Ayrıca bebeklerin kendilerini nasıl sakinleştireceklerini öğrenmelerine yardımcı olmayı tavsiye ediyor. Bu, küçüğünüzü her telaşlandığında kucağınıza almamak anlamına gelir. Bebeklere kendi kendilerine tekrar uykuya dalmaları için kendilerini rahatlatmaları için biraz zaman vermek, iyi uyku alışkanlıkları kazandırabilir ve bu da ebeveynlerin iyi bir gece uykusu çekmelerine yardımcı olur.


İçeriği Paylaşın