Yüzlerce İstanbullu Organ Bağışına Dikkat Çekmek İçin Koştu

Yüzlerce İstanbullu Organ Bağışına Dikkat Çekmek İçin Koştu

Yüzlerce İstanbullu Organ Bağışına Dikkat Çekmek İçin Koştu

Bizi Takip Et


Medicana Sağlık Grubu’nun düzenlediği, “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” koşusu, gönüllü sporcu ve duyarlı vatandaşların geniş katılımıyla bu yıl 3. kez gerçekleştirildi. 5 Kasım Pazar günü Caddebostan Sahili’nde düzenlenen etkinlikte katılımcılar, 24 bini aşkın nakil ihtiyacındaki hasta için koştu.

Organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak ve bilinirliği arttırmak amacıyla Medicana Çamlıca Hastanesi önderliğinde, Kadıköy Belediyesi işbirliği ile 03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında düzenlenen “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” koşusu, İstanbulluların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. Etkinliğe, Medicana Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, Grubun CEO’su Reha Özkaya, Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya ve Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Aydemir, Türk Kızılayı Kadıköy Şube Başkanı Numan Hocaoğlu, Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü Arife Midyat, Kadıköy Belediyesi Spor Müdürü Zafer Batar, nakilli hasta ve hasta yakınlarıyla birlikte yüzlerce duyarlı vatandaş katıldı. Ünlü basketbol koçu Murat Didin de organ bağışının önemine dikkat çekmek amacıyla katılımcılar arasında yer aldı.

Caddebostan Migros ışıkların önünden başlayarak Caddebostan etkinlik alanında son bulan 5 km’lik parkur,  sporcuların anlamlı mücadelesine sahne oldu. Hakemler tarafından yapılan değerlendirme sonucu ilk üç dereceye giren sporculara, kadınlar ve erkekler kategorisinde ödülleri verildi. Yarışı ilk üçte tamamlayan katılımcılara altın, gümüş ve bronz madalyalar ile Medicana Çamlıca Hastanesi’nden check-up hediye edildi. Dereceye girenlere ödülleri verildikten sonra tüm katılımcılarla birlikte zumba dansı yapıldı.

ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİNİ SPOR ETKİNLİĞİYLE DUYURMAYA ÇALIŞIYORUZ

Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya, organ bağışının Türkiye’de daha yaygınlaşmasının önemli olduğunu belirterek “Türkiye’deki organ bağışı ihtiyacı her geçen gün artıyor. Organ bağışının sadece nakil bekleyenler için değil hepimiz için hayati olduğunun daha iyi anlatılabilmesi gerekiyor. Bu nedenle Medicana Çamlıca Hastanesi olarak konunun önemini spor etkinliği ile birleştirerek vurgulamayı amaçlıyoruz. Organlarımız sağlıklıyken bağışlayalım ki ileride organ bekleyen herkese umut olalım.” şeklinde konuştu.

HER YIL, NAKİL BEKLEYEN YAKLAŞIK 6 BİN KİŞİ YAŞAMINI YİTİRİYOR

Türkiye’de organ bağışı konusundaki farkındalık düzeyinin, henüz ihtiyaca yanıt verecek seviyeye ulaşmadığına dikkat çeken Medicana Çamlıca Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çağatay Aydın, “Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye genelinde halihazırda nakli bekleyen 24.768 kişi bulunuyor. Bu hastalardan 21.534’ü böbrek, 2.074’ü ise karaciğer bekliyor. 2016 yılında nakil olan hastaların sayısı ise sadece 4.922. Bunların da yüzde 67,46’sı canlı vericili nakil, yüzde 32,54’ü kadavra donörden yapılan nakillerdir. Ülkemizde her yıl organ nakli olmayı beklerken yaklaşık 6 bin kişi hayatını kaybediyor. Nakil ihtiyacındaki hastaların seslerinin daha yaygın duyurulmasına, organ bağışı konusunda farkındalığın arttırılmasına ihtiyaç var ” dedi.

“Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” etkinliği; Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Spor Genel Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Türkiye Atletizm Federasyonu, Türk Kızılayı, TÜRKÖK, Kadıköy Belediyesi işbirliği ve Kent FM medya sponsorluğunda düzenlendi.


İçeriği Paylaşın