Zeytinburnu’nda Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı

Zeytinburnu’nda Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı

Zeytinburnu’nda Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı

Bizi Takip Et


Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi’ne (BRSHH)  bağlı olarak hizmet vermeye başlayan İstanbul’un Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), Zeytinburnu’nda açıldı.

Hasta yakınları ile ailelerinin bilgilendirildiği, hastanın ayaktan tedavisinin yapıldığı ve takip edildiği merkezlerin, İstanbul’daki örneği “Zeytinburnu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi”nin açılışı, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, Zeytinburnu Kaymakamı Mustafa Dündar, İstanbul İl Müdürü Ali İhsan Dokucu, BRSHH Başhekimi Doç. Dr. Erhan Kurt, Zeytinburnu Emniyet Müdürü Sezgin Öndem, Zeytinburnu Belediye Meclis Başkanı Özcan Doğan ve çok sayıda sağlık personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Zeytinburnu Toplum  Ruh Sağlığı Merkezi’nden Zeytinburnu ilçesi sınırlarında ikamet eden ve “Psikotik Bozukluklar (örneğin şizofreni)” grubu içinde yer alan tanılardan birisi konmuş hastalardan merkeze kayıt yaptıranlar faydalanabilecek.

Sağlık Bakanlığı, ruhsal hastalığı olanlara hizmet vermek üzere her bölgede bir  “Toplum Ruh Sağlığı Merkezi” (TRSM) açmayı planlıyor.

ZEYTİNBURNU TRSM’DE VERİLEN HİZMETLER

– Bireysel danışmanlık.

– Hastaları hastalık ve tedavi, tedavinin olası yan etkileri konusunda bilgilendirmek (psiko-eğitim).

– Hasta yakınlarını bilgilendirmek ve hastalığın neden olduğu problemlerle başa çıkmayı öğretmek.

– Merkezde hastanın ilgisi ve yeteneğine göre, güzel sanatlar, müzik, spor gibi alanlarda uğraşı tedavisi yaparak hastalığın neden olduğu yeti kaybını azaltmak, hastanın sosyalleşmesini sağlamak.

– Hastayı olabildiğince hayatın içinde tutmak için rehabilite etmek, üretken hale getirmek.

– Kayıtlı hastalar ekiple birlikte belirleyeceği program çerçevesinde merkezde günübirlik vakit geçirebilecek, bu sürede öğle yemeği merkez tarafından karşılanacak.


İçeriği Paylaşın