10 Kişiden 9’u D Vitamini Eksikliği Yaşıyor

10 Kişiden 9’u D Vitamini Eksikliği Yaşıyor

10 Kişiden 9’u D Vitamini Eksikliği Yaşıyor

Bizi Takip Et


Eksikliği ile kemiklerde güçsüzlükten depresyona kadar birçok sağlık problemine neden olabilen D vitamini, özellikle Nisan ve Ekim ayları arasında güneş ışınlarının dik gelmemesi ve düzenli beslenilmemesi nedeniyle doğal kaynaklardan yeterli ölçüde sağlanamıyor. Ülkemizde her 10 kişiden 9 kişi ise D vitamini eksikliği yaşıyor. İlko İlaç’ın tüketici sağlığı alanında yenilikçi ürünler sunan markası Wellcare, vitamin D3 ürün lansmanı ile D vitamininin önemine ve eksikliğinde ne gibi problemler yaratabileceğine dikkat çekiyor.

SEN “D” İYİ YAŞA

İlko İlaç Wellcare; vitamin D3 ürün tanıtım toplantısını aralarında doktor, eczacı ve diyetisyenlerin olduğu geniş bir katılımcı kitlesi ile gerçekleştirdi. “Sen D İyi Yaşa” sloganıyla sağlıklı bir yaşam için D vitaminin önemi vurgulanan toplantıda ünlü oyuncu Sedef Avcı moderatörlüğü üstlendi. Kadıköy ve Maslak Acıbadem Hastaneleri Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz, çocuklarda D vitamini eksikliği ve tedavisi; Fulya Acıbadem Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Rüştü Serter ise yoğun şehir temposuna maruz kalan yetişkinler için D vitamininin bağışıklık sistemine etkisi ve D vitamini eksikliğinin gelişen metabolizma hastalıklarıyla ilişkisi hakkında bilgiler verdi.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ ÇOCUĞUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ETKİLİYOR

D vitamini vücutta kalsiyum dengesinin düzenlemek, kemik mineral yapısının oluşmasını sağlamak, büyüme-gelişmeye katkıda bulunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi son derece önemli görevlere sahiptir diyen Prof. Dr. Serap Semiz, “D vitamini gereksinimi, hızlı büyüme dönemlerinde artar. Çünkü eksikliğinde, çocuklarda büyüme ve gelişme etkilenebilir, ciddi bir metabolik kemik hastalığı olan raşitizm ortaya çıkabilir. Güneş ışınlarından yeteri kadar yararlanamamak, D vitamininden zengin besinleri yetersiz tüketmek, annenin hamilelikte ve emzirme döneminde artan D vitamini gereksinimi karşılayamaması, bazı ilaçlar,  bağırsak emilim sorunları ve kronik hastalıklar D vitamini eksikliğinin nedenlerindendir. D vitamininde doğru doz alımı oldukça önemlidir. Hamileler veya emziren anneler günlük 600-2000 IU D vitamini almalı,  çocuklara 1 yaşına gelinceye kadar günde 400 IU, 1-18 yaş arasında 600 IU D vitaminini düzenli olarak verilmelidir. Bilinçsizce kullanılan yüksek dozdaki D vitamini bazı sorunlar yaratabilir. Bu konuda hekimlerine danışmalılar.” dedi.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BİRÇOK ORGAN VE SİSTEMİ ETKİLİYOR

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Rüştü Serter ise; “D Vitamini; kas iskelet sistemi ve immün sistem başta olmak üzere vücudumuzdaki tüm sistemleri etkilemektedir. Kardiyovasküler hastalıklardan diyabete, obeziteye, kemik sağlığına ve kansere kadar birçok hastalıkla ilişkisi olduğu bilinmektedir. D Vitamini eksikliğinin en sık rastlanan belirtileri arasında yorgunluk ve halsizlik vardır. Güneş ışınlarından D vitamini alabilmemiz için güneşlenme zamanına dikkat etmek gerekir. Örneğin haftada en az 3 gün 10.00-15.00 saatleri arasında 15-20 dakika kadar güneş ışınlarıyla temas edilmesi gerekir. 15 faktör üzerindeki güneş kremleri güneşi bloke eder. Bunlara dikkat edilmezse yazın alınan güneşin D vitamini ihtiyacını karşılamaması söz konusu olabilir.” dedi. Besinlerle vücuda alınan D vitamininin çoğu zaman günlük alınması gereken miktarın altında kaldığını da vurgulayan Prof. Dr. Serter, hekim önerisi ile D vitamini takviyeleri alınabileceğini belirtti.


İçeriği Paylaşın