6 Adımda Şeker Tüketimini Azaltın

Tip -2 diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok hastalık aşırı şeker tüketimi nedeniyle gelişebiliyor. Uzmanlar, şeker tüketiminin sınırlandırılmasıyla bu hastalıklara yaklanma riskinin düştüğünü dile getiriyor.

6 Adımda Şeker Tüketimini Azaltın

Bizi Takip Et


Uzmanlar günlük kalori alımının yaklaşık yüzde 10'ununu şekerlerden elde edilen kalori olması gerektiğini söylüyor. Bu da yaklaşık 150 kaloriye denk geliyor. Ancak çoğu kişi yiyecek ve içeceklerde bulunan şeker nedeniyle bu sınırı aşıyor.

The Jerusalem Post'a göre beslenme düzenindeki şeker miktarını azaltmak, tip -2 diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok metabolik hastalıklara yakalanma riskini düşürüyor. Peki şeker tüketimini nasıl azaltabiliriz?

İşte 6 basit yöntem...

GÜNLÜK BESLENME TAKİBİ YAPIN

Şeker tüketiminin azaltmak isteyen kişilerin öncelikle günde ne kadar şeker tükettiğini ve bu şeker alımının hangi yiyeceklerden geldiğini anlaması gerekiyor. Birkaç gün boyunca beslenme düzeninin takip edilmesi ve yiyeceklerin ne kadar şeker içerdiğini öğrenmek için gıda etiketlerinin okunması yeterli olabilir. Zira bireylerin, salça gibi her gün tükettiği bazı yiyeceklerde hiç beklemedikleri halde şeker bulma ihtimalleri yüksek.

UFAK UFAK BAŞLAYIN

Şekerden bir kerede tamamen vazgeçmeye çalışmak, ani ve yoğun tatlı isteğinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle şekeri aniden kesmenin başarı ihtimali, kademeli ve ılımlı adımlara göre daha düşük olabilir.

ŞEKERİ YAPAY TATLANDIRICILARLA DEĞİŞTİRMEYİN

Bir ürünün "şekersiz" olması mutlaka sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Birçok şekersiz atıştırmalık, aspartam ve stevia gibi sağlıksız, yapay tatlandırıcılar içeriyor. Bu kimyasalların şekere tercih edilmesi yanlış bir adım olabilir. Zira araştırmalar, beynin bu tatlandırıcılara, doğal şekere benzer bir tepki verdiğini gösteriyor. Buna göre söz konusu tatlandırıcılar da tatlı tüketme arzusu yaratan maddelerin salgılanmasına neden oluyor.

ŞEKER BÜTÇESİ BELİRLEYİN

Şeker tüketimini sınırlamak için günde 100 kalorilik mütevazı bir bütçeyle başlanabilir. Bu bir küp çikolata ya da küçük bir kurabiyeye denk geliyor. Şeker bütçesi oluşturmanın avantajı, bu tür küçük ve ödüllendirici ikramlara imkan tanıması.

DAVRANIŞ STRATEJİLERİ OLUŞTURUN 

Şeker tüketimini sınırlamanın bir diğer yolu, bireylerin dikkat dağıtacak yeni alışkanlıklar yaratmasından geçiyor. Örneğin, tatlılara karşı en zayıf anının çoğunlukla akşam saatleri olduğunu bilen bir kişi, yemekten hemen sonra dişlerini fırçalamayı deneyebilir. Böylelikle ağzına tatlı bir atıştırmalık atmadan önce iki kez düşünmesi sağlanabilir.

TATLI YERİNE BAŞKA ÖDÜLLER KEŞFEDİN

Yiyecek ve içeceklerin keyif vermesi için mutlaka yüksek miktarda şeker içermesi gerekmiyor. Şeker içermeyen birçok lezzetli atıştırmalık mevcut. Örneğin şekerli içecekler yerine bitki çayı, çeşitli meyveler veya meyve salatası tercih edilebilir. İhtiyaçlarını karşılayacak alternatifler bulan bireyler, eğlenceden mahrum kalmış gibi hissetmeyebilir.


İçeriği Paylaşın