7 Ayda 100 Organ Nakli

7 Ayda 100 Organ Nakli

7 Ayda 100 Organ Nakli

Bizi Takip Et


Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde hizmet veren International Hospital Organ Nakli Merkezi 17 Ekim 2010-15 Mayıs 2011 tarihleri arasında tam 100 hastaya böbrek nakli operasyonunu, yüzde 99 başarı oranıyla gerçekleştirdi.

International Hopsital Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, Türkiye’deki 62 nakil merkezi arasında büyüklük bakımından 3’üncü sırada yer aldıklarının altını çizerek, “Yaptığımız 100 ameliyatın, 80’ini ocak ayından beri gerçekleştirdik. Yani 4 ayda 80 nakle imza attık… Bizim amacımız önümüzdeki iki üç yıl içinde, başarı yüzdemiz ve titizliğimizden ödün vermeden, bininci nakle ulaşmaktır. Bunun için Acıbadem Sağlık Grubu ve International Hospital’ın sağlıktaki sağlam altyapısı, hastanedeki tüm ekiplerin bizi desteklemesinin büyük rolü var” diye konuştu.

YEDİ AYDA 100 ORGAN NAKLİ

Prof. Dr. Alihan Gürkan şu bilgileri verdi:

“7 ayda toplam 100 nakil yaptıklarını, bunlardan 2’sini kadavradan, 98’ini ise canlı vericilerden gerçekleştirdiklerini söyledi. Nakil operasyonu yapılanların 66’sı erkek, 34’ü ise kadındı. Böbrek nakli vericilerinin 14’ü, 70 yaş üzerindeki yaşlılardan oluşuyordu. 18 yaş altında 5 çocuğa nakil yapılırken, verici operasyonlarının çoğunluğu tam laporoskopik cerrahi ile uygulandı.”

DİYALİZE GİRMEDEN YAPILAN NAKİL, ÖMRÜ UZATIYOR

Böbrek yetmezliği çeken hastalar için tek umudun nakil operasyonları olduğunu, nakil ameliyatlarını öncelikli olarak kadavradan yapmak istediklerini ancak yeterli kadavra bağışı olmadığından canlı nakil yaptıklarını belirten Prof. Dr. Alihan Gürkan, şunları söyledi:

“Ülkemizle birlikte, ABD, Avrupa ve tüm ülkelerde kadavradan nakil yapılması gerektiği her zaman vurgulanıyor ve önemseniyor. Ancak tüm çabalara rağmen kadavra bağışı yetersiz kalıyor. Biz buna rağmen organ bağışlamanın insanlar için önemini vurgulamaktan hiçbir zaman vazgeçmedik. Yıllarca insanlar böbrek nakli olabilmek için kadavra bağışı bekliyor. Beklerken de diyalize girmek zorunda kalıyor. Son yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, uzun süre diyalize giren hastalara yapılan böbreklerin yaşam süresi, hiç diyalize girmeyenlere göre daha kısalıyor. Bu nedenle biz diyalize girmeden nakil yapılması taraftarıyız. Bilimsel araştırmalar da bunu söylüyor. “

LAPOROSKOPİK (KAPALI) YÖNTEMLE NAKİL VE SGK AVANTAJI

International Hospital Organ Nakli Merkezi’nin çok kısa bir süredir hizmet veren bir merkez olmasına rağmen nakil sayısı, hastalara verilen hizmet kalitesi bakımından önemli bir başarıya imza attığını vurgulayan Prof. Dr. Alihan Gürkan, merkezde hastalara verdikleri sağlık hizmetini şöyle anlattı:

–    Biz tüm nakil hastalarımıza tam laporoskopik sistemle, büyük cerrahi kesiler oluşturmadan kapalı sistemle küçük bir kesiden girerek böbrek nakli yapıyoruz. Aynı şekilde vericiden böbreği alırken de kapalı sistemle ameliyat yapıyoruz.

–    Kapalı sistem ameliyat, hastalarda daha çabuk iyileşmeyi sağlıyor. Kozmetik anlamda ciddi yara izleri olmuyor, hasta rahatsız olmuyor. Bu sayede fıtıklaşma oranı da düşüyor.

–    International Hospital’ın ve dolayısıyla Acıbadem Sağlık Grubu’nun sağlık alanındaki 20 yılı aşkın birikiminden, altyapısından, modern laboratuvar sisteminden en üst düzeyde yararlanıyoruz.

–    Hastalarımızın tüm testlerini büyük bir titizlik içinde yürütüyoruz. 100 nakil vakasına ulaşırken, bize nakil için bağışçı olmak üzere başvuran toplam 26 kişiyi tıbbi nedenlerden dolayı eledik. Bu çok yüksek bir eleme oranıdır. Vücudunda tümör bulunan, ileri kalp yetmezliği, şeker ve tansiyon sorunu gibi ağır sağlık problemleri bulunanları nakil için değerlendirmeye alamıyoruz.

–    Nakil için bağışta bulunmak üzere bize gelenlere çok ayrıntılı check-up’lar uyguluyoruz. Bunları uygularken bazı kişilerde şeker, ciddi tansiyon sorunları, hatta erken evre tümörler saptadık. Nakil vericisi olamayan bu insanlar, bilmedikleri sağlık sorunlarını öğrenerek tedavi olma şansına kavuştular.

–    Nakil bağışçıları arasından eğer bizim istediğimiz sağlık koşullarını taşıyorlarsa, ileri yaştaki vericilerden nakil yapmayı gençlere göre daha çok tercih ediyoruz. Yaptığımız 100 nakil içinde, 70 yaş üstü vericilerimizin sayısı 14’tür.

–    SGK anlaşmamız sayesinde çok geniş bir halk kesimine hitap edebiliyoruz. İnsanlar son dönem böbrek yetmezliği çekiyorsa ve nakil olması gerekiyorsa, burada çok iyi hastane ve sağlık koşullarında SGK imkanlarından yararlanarak nakil ameliyatı olabiliyor.

–    Sağlıklı olan herkes yakınları için böbreklerini bağışlayabilir. Gerekli sağlık koşullarına uyulduğu takdirde insanlar tek böbrekle de uzun yıllar, gayet sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyor. Son yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları da bu gerçeği doğruluyor. Tek böbrekle yaşanmaz anlayışı ve bilgisinin yanlış olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Acıbadem Sağlık Grubu International Organ Nakli Merkezi’nde yapılan operasyonlarla ilgili sayısal veriler:

·    7 ayda 100 nakil
·    100 nakilden 2’si kadavradan
·    100 nakilden 98’i canlı vericili
·    100 nakilden 66 kişi erkek
·    100 nakilden 34’ü kadın,
·    Vericilerden 14 kişi, 70 yaş üzeri kişiler
·    18 yaş altı 5 çocuğa nakil operasyonu
·    Verici operasyonlarının büyük çoğunluığu tam laparoskopi ile yapıldı.


İçeriği Paylaşın