Abbott, Koronavirüsü Daha İyi Anlayabilmemiz İçin Yeni Testler Geliştirmeye Odaklandı

Abbott, Koronavirüsü Daha İyi Anlayabilmemiz İçin Yeni Testler Geliştirmeye Odaklandı

Abbott, Koronavirüsü Daha İyi Anlayabilmemiz İçin Yeni Testler Geliştirmeye Odaklandı

Bizi Takip Et


Türkiye’de, 30 yılı aşkın süredir lider ürünleriyle insanların daha sağlıklı ve dolu dolu yaşamlar sürdürmelerine yardımcı olmak için çalışan Abbott, koronavirüsün tanısı ve yapısını anlayabilmemiz için farklı testler geliştirmeye odaklanarak sağlık profesyonellerine yeni araçlar sunuyor. Yakın geçmişte benzeri görülmemiş bir hızla yayılan bu salgın süresince testlerin gelişimini ve bu alanda bizi bekleyen gelişmeler konusunda Abbott Diagnostik Türkiye, İran, Lübnan, Azerbaycan, Gürcistan ve K. Kıbrıs Genel Müdürü Yelda Ulu Colin bilgi veriyor:

Test, test, test… Dünya Sağlık Örgütü’ne göre koronavirüs salgınını yenmenin en önemli anahtarı testler. Koronavirüse yönelik testler salgınla savaşta, kimlerde aktif enfeksiyon olduğunun veya kimlerin bu virüse maruz kaldığının anlaşılmasında temel haline gelmiştir. Bunun yanı sıra hastalığın halk arasındaki dağılımını anlamak için de çeşitli koronavirüs testlerine erişim önemlidir. Bu nedenle Abbott, dünya çapında milyonlarca insana koronavirüs testleri sağlamak için tanı alanındaki öncülüğünü kullanıyor ve daha fazla platformda daha fazla test geliştirmek için çalışıyor. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilanından sonra ilk 40 gün içerisinde, Abbott küresel çapta iki farklı moleküler testini ve bir IgG antikor testini koronavirüs salgınıyla verilen savaşa katkı sağlamak üzere kullanıma sunmuştu.

AMAÇ, SIK SIK TEST ETMEK, MARUZİYETİ ÖĞRENMEK VE YAYILMAYI ÖNLEMEK

Abbott Diagnostik Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin, “Abbott’ta, ilk HIV testinin geliştirilmesinden bu yana, enfeksiyöz hastalıklar için yüksek güvenilirliğe sahip testler geliştirmekteyiz. COVID-19 testlerimizle de aynı yaklaşımı sürdürdük, böylece sağlık hizmetleri çalışanları büyük ölçekli taramaları gerçekleştirmek için güvenilir testlere erişim sağladı” dedi ve şöyle devam etti:

“Geliştirilen test türleri arasında moleküler, seroloji ve antijen testleri olmasının yanında, hasta başı hızlı test kitlerinden her saat yüzlerce testi çalışma kapasitesine sahip büyük laboratuvar sistemlerine kadar oluşturulan çeşitlilik, salgın süresince farklı ihtiyaçlara cevap verebilmektedir. Bugün toplumdaki riski azaltmaya ve virüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olan laboratuar tabanlı ve hızlı testler kullanımda. Amaç, sık sık test etmek, maruziyeti öğrenmek ve yayılmayı önlemekse, bu testlere erişim sağlamanın halk sağlığı açısından önemi büyük. Birkaç hafta öncesine kıyasla virüse karşı mücadelemize yardımcı olacak çok daha fazla araç ve bilgiye sahibiz. Abbott, enfeksiyonun her aşamasında virüsü tespit etmek için testler geliştirdi, böylece doktorlar ve hastalar virüse oluşan tepkinin yanı sıra iyileşme süreci hakkında bilgi sahibi oldular.”

COVID-19 TANISINDA KULLANILAN KAÇ ÇEŞİT TEST VAR?

Salgın sırasında kullanılan testlerin çeşitliliği de birçok kişi tarafından merak edilen bir konu haline geldi. Aktif enfeksiyon sırasında virüsü tespit edebilen moleküler testleri, virüs vücutta çoğaldıkça koronavirüs enfeksiyonunu tanımlayabilen antijen testleri, vücudun enfeksiyonun ilerleyen aşamalarında ürettiği, kanda aylarca kalabilen spesifik antikorları tespit edebilen IgG antikor testleri ve enfeksiyonun yakın zamanlı olduğu konusunda bilgi veren antikorları tespit eden IgM antikor testleri salgın süresince kullanılan temel koronavirüs testleri oldu. Kullanıma girmesi dört gözle beklenen aşıların değerlendirilmesinde rol oynayacak kantitatif koronavirüs IgG antikor testleri de salgın yönetiminde önemli bir araç olacak.

“KÜRESEL OLARAK KORONAVİRÜS İLE DEVAM EDEN GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Colin, üretilen çözümlerin devamlılığının da önemini vurgulayarak “Abbott, bir sağlık hizmetleri şirketi olarak, hayati öneme sahip teşhisler, tıbbi cihazlar, ilaçlar ve beslenme ürünleri için kesintisiz tedarik sağlamaya devam edebilecek bir temelle şekillendirilmiştir. Küresel olarak koronavirüs ile devam eden gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Önümüzdeki dönemde ihtiyaçları değerlendirmeye ve bunlara yanıt vermeye devam edeceğiz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Bu dosya, Sağlık Adası Medya Yapım tarafından hazırlanmıştır.

Tel: 0 (216) 465 69 67

www.saglikadasi.com


İçeriği Paylaşın