Ağrı Ve Mardin’de Domuz Gribi

Ağrı Ve Mardin’de Domuz Gribi

Ağrı Ve Mardin’de Domuz Gribi

Bizi Takip Et


Ağrı Valiliği, domuz gribi şüphesiyle test edilmek üzere gön Mardin`de 2derilen 11 numuneden 5`inde H1N1 virisü çıktığını açıkladı. Mardin`de de 2 öğrencide domuz giribi virüsüne rastlanması üzerine merkez ve ilçelerdeki tüm okullar bu hafta tatil ilan edildi.

Ağrı Valiliği`nden yapılan yazılı açıklamada, Ağrı`da domuz gribi şüphesiyle test edilmek üzere gönderilen numune sayısının 11 olduğu ve bu numunelerden 5`inde sonucun pozitif çıktığının anlaşıldığı belirtildi.

Hastalardan 2`sinin tedaviye cevap vererek tamamen iyleştiği vurgulanan açıklamada, “Geri kalan 3 hastanın da hastanede tedavisine devam edilmektedir. Hastalara konu hakkında bilgilendirme yapılarak almaları gereken önlemler anlatılmış, gerekli izolasyon tedbirleri alınarak tedavilerine başlanmıştır. Hastaların daha önce ilişki içinde olduğu tespit edilen kişiler de sağlık taramasından geçirilmiştir” denildi.

İl Pandemi Değerlendirme Kurulu`nun alınacak önlemler konusunda toplandığı bildirilerek, kurulun şu karaları aldığı ifade edildi:

“İl Pandemi Planı`nda değişiklik yapılması, pandemi düzeyinde gerekli önlemlerin alınması, Öğrencileri bilgilendirmek amacıyla intaniye uzmanları tarafından öğretmenlere eğitim verilmesi, atık bertarafının süreklilik ve devamlılığının sağlanarak koşullara uygun bertaraf edilmesi için gerekli hazırlığın yapılması, okulların dezenfekte edilmesi ve öğrencilere yönelik sıvı sabun kullanımının teşvik edilmesi.”

Milli Eğitim Bakanlığı`nca okulların tatil edildiği süre zarfında il genelindeki tüm okullarda gerekli dezenfeksiyon çalışmasının yapılacağı belirtilerek, vatandaşların domuz gribine karşı bilgilendirilmesi çerçevesinde faaliyetlere devam edileceği, vatandaşların hastalığın yayılmasını önlemek için sağlık kurallarına dikkat ederek, hasta olduklarından şüphelenmeleri durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerektiği de kaydedildi.

MARDİN`DE DE OKULLAR TATİL

Mardin`de 2 öğrencide domuz gribi virüsüne rastlanması üzerine okullarda hafta sonuna kadar eğitim ve öğretime ara verildi.

Mardin Valisi Hasan Duruer, domuz gribi nedeniyle kent merkez ve bağlı ilçelerdeki tüm ilköğretim ve ortaöğretim okullarının hafta sonuna kadar tatil edildiğini söyledi.

Duruer, 2 öğrencide domuz gribine rastlanması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu`nun toplanarak okulların tatil edilmesini kararlaştırdığını belirtti.

Merkez ve ilçelerdeki ilköğretim ve ortaöğretim okullarının yarından itibarenhafta sonuna kadar tatil edildiğini kaydeden Duruer, “Okullarda eğitim ve öğretime hafta sonuna kadar ara verildi. Eğitim ve öğretime pazartesi günü yeniden başlanacak” dedi.

Vali Duruer, okullarda dezenfekte çalışmalarına yarın başlanacağını ve tüm okulların dezenfekte edileceğini söyledi.


İçeriği Paylaşın