Araştırma: Günde Bir Fincan Kahve Covid-19 Riskini Azaltıyor

ABD'de yapılan bir araştırma, günde en az bir fincan düzenli kahve içmenin Covid-19'a yakalanma riskini azalttığını ortaya koydu.

Araştırma: Günde Bir Fincan Kahve Covid-19 Riskini Azaltıyor
kahve

Bizi Takip Et


Northwestern Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, günde bir veya daha fazla fincan kahvenin Covid-19'a yakalanma riskini yüzde 10'a kadar azaltabileceği açıkladı. 

Araştırmada, günlük belirli dozda kafeinli içecek tüketen kişilerin içmeyenlere göre ciddi Covid-19 enfeksiyonu geçirme olasılığının daha düşük olduğu tespit edildi. 

Yaklaşık 40 bin katılımcının analizinden elde edilen bulgular Nutrients dergisinde yayınladı. Diyet ve Covid-19 arasındaki bağlantıyı incelemek isteyen araştırma ekibi,  katılımcıların beslenme alışkanlıklarını mercek altına aldı.

Araştırmacılar, özellikle katılımcıların kahve, çay, işlenmiş et, kırmızı et, meyve, sebze ve yağlı balık tüketimine baktılar. Araştırmada, daha fazla sebze ve daha az işlenmiş et tüketiminin de koronavirüs enfeksiyonu riskini azaltabileceği görüldü. 

Araştırmacılar, ''günde bir veya daha fazla fincan kahve içme alışkanlığının riskte yaklaşık yüzde 10 azalma ile ilişkili olduğunu'' saptadılar.


İçeriği Paylaşın