Astrazeneca Türkiye`den Yurtdışına Yönetici Transferi

Astrazeneca Türkiye`den Yurtdışına Yönetici Transferi

Astrazeneca Türkiye`den Yurtdışına Yönetici Transferi

Bizi Takip Et


Lisans eğitimini 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Dr. Pınar Köktürk, mezuniyetinin ardından ilaç sektöründe çalışmaya başladı. AstraZeneca ailesine katıldığı 2005 yılına kadar Medikal Uzman, Medikal Destek Uzmanı ve Medikal Müdür olarak sektördeki diğer büyük firmalarda görev yapan Köktürk, AstraZeneca Türkiye’deki görevine psikiyatri alanında Medikal Danışman olarak başladı, daha sonra 2007-2009 yılları arasında Onkoloji alanından sorumlu Medikal Danışman ve uluslararası onkoloji çalışmaları için klinik çalışma proje liderliği görevini yürüttü.

Dr. Pınar Köktürk, 2009 yılından günümüze dek solunum, kardiyoloji ve gastroenteroloji tedavi alanlarında AstraZeneca Türkiye Grup Medikal Müdürlüğü görevini yürüttü.

AstraZeneca Türkiye’de Bölgesel Medikal Yönetici kavramının hayata geçirilmesi ve geliştirilmesinde aktif olarak rol alan Köktürk, 3 yıl boyunca Global MSL Projesi’nde yer alarak AstraZeneca’da Global olarak MSL rolünün geliştirilmesine de katkılar sağladı.

Dr. Köktürk ayrıca Yenilikçi Ticari Kanallar konusunda Medikal Lider olarak görev yaptı. Medikal tanıtım ve bilimsel yenilikçi uygulamalar konusunda şirketin yapısal gelişimine de katkı sağlayan Köktürk, medikal departman içerisinde bilimsel yenilikçi uygulamalar konusunda yeni bir fonksiyon kurulmasına da liderlik etti.

AstraZeneca’nın hayat kurtaran yeni kardiyovasküler tedavisinin pre-lansman hazırlıklarını başarılı bir şekilde yönetirken lansman öncesi ruhsatlandırma ve geri ödeme süreçlerine de yoğun bir şekilde katkı sağladı. Sorumlu olduğu Temel Ürünler alanında yetenek yönetimi ve performans yönetimi alanında da yoğun çalışmalar yapan Dr. Köktürk yeni yeteneklerin şirketimize kazandırılması, geliştirilmesi ve yüksek performanslı bir medikal takım oluşturulması konusunda da önemli katkılar sağladı.

AstraZeneca Türkiye’de Temel Ürünler tedavi alanlarından sorumlu Grup Medikal Müdür olarak görev yapan Dr. Pınar Köktürk, Uluslararası Transferler kapsamında AstraZeneca Japonya’ya Kardiyovasküler alandan sorumlu Medikal Direktör olarak terfi etti.

Dr. Pınar Köktürk yeni görevi ile ilgili olarak, şöyle konuştu:

“AstraZeneca Türkiye organizasyonu olarak yaptığımız başarılı çalışmalar neticesinde son yıllarda gittikçe artan sayıda yurtdışı görevlendirme ve terfilerin olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. AstraZeneca Japonya yaklaşık 3,5 milyar dolara yaklaşan hacmi ile AZ dünyasında Amerika’dan sonraki en büyük pazarlama şirketimiz. Çok sayıda yeni ürün lansmanı ve ciddi bir büyüme potansiyeli mevcut. Bu sene CEO’muz Pascal Soriot tarafından lansmanı yapılan 5 önemli Global Stratejik Öncelik arasında belirtilen tek ülke.

Ben de bu şirkette yaklaşık 40 kişilik bir medikal ekibi yönetme ve liderlik etme sorumluluğunu üstlendim. Ekibimin bir bölümü ile Japonya’daki hacmi 1 milyar $ olan bir blockbuster kardiyoloji ürünümüz üzerinde çalışırken ekibimin diğer bölümü ile birlikte Japonya’da milyar dolarlık bir potansiyele sahip olan ve hayat kurtaran yeni bir ilacımızın 2014 yılında Japonya’da yapacağımız lansmanına hazırlanacağız.

Bu yeni görevimin bir yandan profesyonel ve kişisel anlamda bana öğrenme ve gelişme fırsatı sağlarken bir yandan da AstraZeneca’ya daha büyük bir ölçekte daha fazla katkı sağlamama olanak vereceğine inanıyorum.”


İçeriği Paylaşın