Balık Pulu Hastalığının Tedavisinde Yerli Üretim İlaç

Balık Pulu Hastalığının Tedavisinde Yerli Üretim İlaç

Balık Pulu Hastalığının Tedavisinde Yerli Üretim İlaç

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA halk arasında Balık Pulu olarak bilinen İktiyozis hastalığının tedavisinde kullanılan ilacın yerli üretimiyle Eylül ayının ilk haftasında piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan Asitretin etken maddeli ilaç, firmanın üretimi durdurması nedeniyle yaklaşık üç aydır piyasada bulunamamaktadır. Yabancı menşeli üretici firma, artık bu ilacı üretmeyeceğini ve piyasaya vermeyeceğini tarafımıza beyan etmiştir.

Özellikle, halk arasında Balık Pulu olarak bilinen İktiyozis hastalığının tedavisinde kullanılan bu ilacın üretiminin durdurulması üzerine Bakanlık olarak yerli üretim için harekete geçtik. İlacı kullanan vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına Temmuz ayında ilacın tam muadili için yerli bir firmaya ruhsat verdik.

Yerli muadil ilaç, Eylül ayının ilk haftası piyasaya verilecektir. Ayrıca, genetik geçişli olması sebebiyle Manisa Turgutlu’da daha sık görülen bu hastalıktan mustarip vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek adına ilgili firmayla görüşerek, ilk üretimin bölgeye sevkini temin edeceğiz.

Tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum.


İçeriği Paylaşın