Beynimizin Yaşlanmasını Nasıl Önleyebiliriz? Uzmanından 8 İpucu

Yaş ilerledikçe hafızada ya da diğer zihinsel fonksiyonlarda yavaşlama olabiliyor. Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Aydın beyni güçlendirebilecek ipuçları verdi.

Sağlıklı Yaşam İçin Beynimizi Nasıl Kullanmalıyız?
1 / 1

1. Sağlıklı Yaşam İçin Beynimizi Nasıl Kullanmalıyız?

Yaş ilerledikçe hafızada ya da diğer zihinsel fonksiyonlarda yavaşlama olabiliyor ancak uzmanlar beynin bazı yöntemler ve etkinliklerle yeniden yapılandırılabileceğini söylüyor. Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Aydın, beyni güçlendirebilecek yöntemler hakkında önemli bilgiler verdi.

KONSANTRE OLUN

Birçok çevresel etken, dikkatinizi dağıtabilir. Bir şey hatırlamak istediğinizde önce konuya odaklanın. O bilgiye yoğunlaşarak dikkat dağıtıcı faktörleri önlemeye çalışın. Kaygı ve stresli durumlarda hatırlamada zorluk yaşanabilir. Nefes alma ya da kas gevşetici egzersizleri gibi rahatlama tekniklerini öğrenin. 

UYKUNUZU ALIN

Uyku esnasında beyin yeni bilgileri pekiştirir. Araştırmalar, iyi bir gece uykusunun ardından daha önce öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlandığını gösteriyor. Erken kalkın geç yatın. Asgari 6 saat uyuyun, 8 saati de geçmeyin.

KİTAP OKUYUN


Gece telefona bakmak yerine kitap okuyun: Kitap okumak beyin glukoz tüketimini artırır. Zihin geliştirici oyunlar oynayın. Bulmaca, yap-boz ve sudoku çözün.

İLETİŞİM KURUN

Yakınlarınızla online bile olsa iletişim kurun. 
Dans edin, müzik dinleyin: Müzik dinlemeye zaman ayırın, dans etmekten çekinmeyin. Tiyatroları, konserleri izleyin ve seminerlere katılın.

EGZERSİZ YAPIN

Egzersiz sinir kavşaklarının sayısını artırır, böylece beyinde daha fazla irtibat noktası yaratır ve yeni hücreler oluşmasına katkıda bulunur. Haftada 3 gün asgari 1 saat egzersiz, mümkünse yürüyüş, yoga ya da pilates yapmak ruhsal, fiziksel ve beyin fonksiyonları açısından olumlu etkiler sağlayacaktır.

BESLENME ÖNEMLİ

Son dönemde ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklarımızda vücut fonksiyonları için önem taşıyan mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bunların dengede olması beyin sağlığı için hayati önem taşıyor. İşlenmiş gıdalar, aşırı yağlı, şekerli gıdaların tüketilmesi beyin sağlığı açısından olumsuz olmaktadır. İdeal olanı Akdeniz usülü beslenme şeklidir.

AKTİF OLUN

Bahçe ve toprakla uğraşmak, zihin ve vücut enerji tüketimini birlikte artırabilirsiniz. Mutfakta yemek pişirmek için gönüllü olun yeni lezzetler oluşturmaya çalışın. Yardım kuruluşlarında aktif olmak gibi sosyal etkinliklerde bulunun.

FAZLA TV İZLEMEYİN

Günde en fazla 1-2 saat televizyon seyredin. Günde 7 saatten fazla TV seyredenlerde demans riskinin arttığına dair çalışmalar var.

YENİ HOBİLER EDİNİN

Beyni geliştirmek için yeni şeyler yapın ya da ya da öğrenin. Bir sanat dalında kursa yazılabilir ya da yeni bir dil öğrenerek beynin esnekliğini artırabilirsiniz. 


Bizi Takip Etİçeriği Paylaşın