Bir Acil Servis Vakası

Bir Acil Servis Vakası

Bir Acil Servis Vakası

Bizi Takip Et


Akciğer tüberkilozu hastası olarak Memorial Hastanesi’nde tedavisi başlatılan Cevat Ünal, Göğüs hastalıkları Tüberküloz Uzmanı Dr. Füsun Soysal ve ekibi sayesinde, yeniden normal yaşama geri döndü. Cevat Ünal 33 yaşında, Hollandalı bir gurbetçi Türkiye’ye tatile geldiğinde bir gece yarısı rahatsızlanarak Momorial Hastanesi’nin Acil bölümüne başvuruyor. Doktoru Göğüs Hastalıkları ve Tüberkiloz Uzmanı Dr. Füsun Soysal, o gece Memorial Hastanesi Acil Servis’de yaşananları anlattı:

“Hastamız Cevat Ünal bize acil olarak başvurduğunda, şikayetleri öksürük, kusma ile birlikte ağızdan kan gelmesi ve şiddetli göğüs ağrısıydı. Hastanın mide yönünden tetkikleri yapılarak, mide kanaması olup olmadığı belirlendi. Çekilen akciğer grafisinde ise; sağ akciğerde zatürre veya kanser oluşumuna benzer görünüm şüphesiyle daha ileri tetkikler yapılmasına karar verildi. Bronkoskopi işlemleri sonucunda hastada akciğer tüberkilozu saptandı. Tüberkiloz, toplum arasında verem hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalığın kişiye geçme nedenleri tüberküloz mikrobu ile oluşan iltihaptır. Tüberkiloz, düzenli ve tam olarak tedavi edildiğinde, hiç iz bırakmadan düzelen bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.”

Moral doğum günü partisi
Cevat Bey, başlangıçta, tüberküloz hastalığını (haklı olarak) çok ürkütücü bulsa da, kendisine aktarılan bilgilerden nasıl bir hastalık olduğunu ve tedavisinin nasıl olacağı konusunda bilgi sahibi olunca, tedavi sürecine daha güçlü bir moralle başladı. Cevat Bey’in hastanemizde 1 aylık yatışlı tedavisi sürdü ve olumlu sonuçlarla taburcu edilmeye yakın, Uzm. Dr. Füsun Soysal, Hasta İlişkileri Departmanı ve B blok 7 kat hemşireleri tarafından sürpriz doğum günü partisi düzenlenerek hastaya moral verildi.

Cevat Ünal “33 yaşıma biraz buruk girerken hiç beklemediğim bir doğum günü pastasıyla hastane çalışanları tarafından ziyaret edilmek beni çok mutlu etti herkese çok teşekkür ediyorum, tedaviye başladığım ilk günlere göre şuan daha iyiyim. Başta Doktorum Füsun Soysal’ın ve tüm personelin yakın ilgisi sayesinde sağlığıma daha dikkat eder durumdayım. Teşekkür ediyorum” dedi.
Cevat Bey bugün, hastalığın ilk günlerine göre daha iyi durumda. 1 yıl boyunca düzenli olarak sürecek kontrolleri sayesinde, hastalığından tamamen kurtulacağına inanıyoruz. Memorial Hastanesi çalışanları olarak kendisine geçmiş olsun diliyor, en kısa zamanda hastalığından tamamen kurtulmasını diliyoruz.

Kaynak: Memorial Hastanesi web sitesi
(www.memorial.com.tr)


İçeriği Paylaşın