Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sağlık Muhabirlerinin de Okuludur!


Bizi Takip Et


Gazeteciliğe ilk başladığım 1984 yılında staj yaptığım gazetede sağlık muhabiri olmam isteniyor. O zamanlarda cep telefonu yok. Bilgisayar yok. Daktilo ile haberlerimizi yazıyoruz. SMS, whats-up ve mail yok. Özel hastaneler, sağlık PR’cıları, basın bültenleri de yok. Kendi haberini röportajını kendin yaratmak, üstelik rakip gazetedeki sağlık muhabirlerine şimdilerde unutulan bir kavram olan haber atlatmak zorundasın.

Ne doktor tanırım, ne hastalık bilirim. Tüm sağlık muhabirleri gibi ben de İstanbul Tıp Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin yollarını aşındırıyorum. Bilim dallarını tek tek dolaşıyor,hocaların kapılarını tıklatıp kendimi tanıtıyorum. Röportaj için randevu alıyor, ilginç bir vaka, Türkiye’de yeni uygulanan bir tedavi olduğunda bana haber vemelerini rica ediyorum. İşte o günlerde İstanbul Tıp Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Prof. Dr. Olcay Neyzi, Prof. Dr. Türkan Saylan, Prof. Dr. Fikret Biyal, Prof. Dr. Enver Tali Çetin, Prof. Dr. Ünsal Domaniç, Prof. Dr. Ertuğrul Sayın, Prof.Dr. Ali Pusane, Prof. Dr. Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu gibi birbirinden değerli hekimlerle tanışıyorum. Saydığım hocalar içinde bugün hayatta olmayanları rahmetle anıyorum.

İşte bu yüzden benim için İstanbul Tıp Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi; Türk tıbbının gururu hekimlerle söyleşi yapma deneyimini yaşatan sağlık muhabirliği uygulama okulu gibiydi. Bugün özel hastanelerin kadrosunda başarılara imza atan çoğu hekimi yetiştiren de gene İstanbul Tıp ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleridir.

Dünya tıbbında başı çeken Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi 1782 yılından bu yana eğitim vermektedir. Bu yüzden İstanbul Tıp Fakültesinin isminin değiştirilmesi bence çok yanlış bir karar. Aslında yapılması gereken kurumun yok edilmesi değil, tam tersine güçlendirilmesidir. İstanbul Üniversite’nin iki tıp fakültesi de bünyesinde kalmalı, açılacak yeni üniversite için yeni kadrolar oluşturulmalıdır.

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com


İçeriği Paylaşın