Cinsel Yolla Bulaşan Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Prof. Dr. Behiye Pınar Göksede, kadınların zaman zaman mustarip olduğu genital siğil hakkında merak edilenleri anlattı.

Cinsel Yolla Bulaşan Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Bizi Takip Et


Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen genital siğiller, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alıyor. Genil siğiller, bazen tek bir bölgede, bezen bir kaç bölgede oluşan ağrısız, kısmen sert kitlelerdir. HPV’nin neden olduğu genital siğillerden korunma yollarının en önemlisi HPV aşılarıdır. ‘Genital siğil nedir? Genital siğil neden oluşur? Genital siğil nasıl geçer? Genital siğil belirtileri nelerdir? gibi merak edilenler soruları Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef, cevapladı.

SİĞİL NEDİR?

Genital siğiller, dış genital bölgede, vajinada,  peniste ve anüs etrafında oluşan küçük kabartı şeklinde, cilt renginde, kırmızı veya kahverengi olabilen lezyonlardır.

SİĞİL NEDEN OLUŞUR?

Siğiller Human papilloma virus (HPV)’ün neden olduğu enfeksiyonlardır.  HPV’nin 100’den fazla tipi olup, 6 ve 11 numaralı tipleri genital siğillerle ilişkilidir. HPV’nin 6 ve 11 tipi rahim ağzı kanseri için düşük riskli tiplerdir.  Bu tiplerin rahim ağzı kanseri ile ilişkisi yoktur.

HPV NEDİR, NASIL BULAŞIR?

HPV enfeksiyonu genellikle cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Ten teması ile geçen HPV nadiren de olsa ıslak havlu, el teması, iç çamaşırı, epilasyon aletleri ile bulaşabilir.

SİĞİL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Siğiller genital bölge ya da anüs etrafında, cilt renginde düzgün yüzeyli, yassı ya da ciltten kabarık karnıbahar benzeri görünümde ortaya çıkarlar. Genellikle şikayete yol açmazlar. Bazen kaşıntı, yanma ve hassasiyete neden olurlar.

SİĞİL TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Siğillerin tanısı muayenede tipik lezyonların görülmesi ile konulmaktadır. Kesin olmayan durumlarda biyopsi alınması ve patolojik olarak incelenmesi gerekebilir. 

SİĞİL TEDAVİSİ NASILDIR?

Siğillerin tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Siğilleri tedavi etmek HPV enfeksiyonunu tedavi etmek anlamına gelmediğinden tedaviden birkaç hafta ya da ay içinde siğiller  tekrarlayabilirler. HPV ‘nin vücuttan temizlenmesi ise kendi bağışıklık sistemimiz tarafından çoğunlukla 2 yıl içerisinde olur.

Siğiller için en ideal tedavi yöntemi, siğillerin miktarına, yerine, gebelik olup olmamasına ve tedavi eden hekimin tercihlerine göre değişir.  İlaçla tedavi yöntemleri mevcuttur. Siğil üzerine uygulanan haftada bir ya da birkaç kez uygulanan krem ya da sıvılara siğiller kaybolana kadar devam edilir. Cerrahi olarak ise siğilin çıkarılması ve yerinin dikilmesi, yakma, dondurma gibi işlemler yapılabilmektedir.

SİĞİLLERDEN KORUNMA YOLLARI

Siğillerden korunma yolları hakkında önemli bilgiler veren Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef, "HPV enfeksiyonu yaygın görülen ve genellikle belirti vermeyen bir durum olduğundan dolayı, korunma önem taşımaktadır. Prezervatif kullanımı, bütün virüsün enfekte ettiği bölgeleri kaplayamayacağından tam koruyucu olmamaktadır.  HPV virüsüne karşı geliştirilen aşılardan bazıları siğillere neden olan HPV tip 6 ve 11’i de kapsamaktadır. Bu aşıların uzun dönem sonuçlarına göre genital siğillere karşı koruyuculukları oldukça yüksektir" ifadelerini kullandı.


İçeriği Paylaşın