Corona Pandemisinde Yurt Dışından Gelecek Hastalarla İlgili Hangi Düzenlemeler Yapıldı?

Corona Pandemisinde Yurt Dışından Gelecek Hastalarla İlgili Hangi Düzenlemeler Yapıldı?

Corona Pandemisinde Yurt Dışından Gelecek Hastalarla İlgili Hangi Düzenlemeler Yapıldı?

Bizi Takip Et


Corona virüsüyle mücadelede normalleşme sürecine giren Türkiye, sağlık turizminde yurt dışından gelen hastaları 20 Mayıs’tan itibaren kabul etmeye başlayacak.

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 Pandemisi Süresince Uluslararası Sağlık Turizmi Kapsamında Ülkemize Gelecek Hasta ve Hasta Yakınları Hakkındaki Tedbirlerle ilgili  bir genelge yayınladı. Genelgede ülkemizden sağlık hizmeti almak isteyen hastaların kabul şartları, ülkemize girişleri, hastaneye yatış, tedavi, taburculuk ve izolasyon kuralları ile hasta ve refakatçilere yönelik alınacak tedbirler şöyle sıralanıyor:

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile mücadele süresince, uluslararası sağlık turizmi kapsamında Ülkemizden sağlık hizmeti almak isteyen hastaların kabul şartları, ülkemize girişleri, hastaneye yatış, tedavi, taburculuk ve izolasyon kuralları ile hasta ve refakatçilere yönelik alınacak tedbirler aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;

ULUSLARARASI HASTA KABUL EDİLECEK ÜLKELER

(1) Uluslararası sağlık turizmi kapsamında;

 1. a) 20.05.2020 tarihinden itibaren aşağıdaki ülkelerden gelecek hastalar kabul edilecektir:

– Irak, Libya, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ukrayna, Rusya, Cibuti, Cezayir, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Moldova, Somali, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Almanya, İngiltere, Hollanda, Pakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.

 1. Ortopedi ve travmatoloji, genel cerrahi, kalp ve damar cerrahisi, cerrahi onkoloji, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, beyin ve sinir cerrahisi branşları ile organ nakli ve kemik iliği nakli alanlarında hasta kabul edilecektir.
 2. Kabul edilecek hastalar, Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USHAŞ)’ın hasta takip sistemine kaydedilecek ve ön onay sonrasında ilgili birimlere izin yazıları yazılacaktır. Ön onay için istenen bilgi ve belgeler USHAŞ tarafından yayımlanacaktır.

ç) Bir hasta ile birlikte en fazla iki refakatçinin ülkeye girişine izin verilebilecek olup hasta ve refakatçilerin seyahat, ülkeye giriş, transfer ve izolasyon gibi konularda uymak zorunda oldukları kurallar iş bu yazı ekinde düzenlenmiştir.

 1. Hasta ve refakatçileri aşağıda belirtilen kara yolu veya hava yolu noktalarından ülkemize giriş yapabilecektir:
 • Hava yoluyla; İstanbul Hava Limanı, Ankara Esenboğa Hava Limanı
 • Kara yoluyla; Kapıkule Hudut Kapısı, Sarp Hudut Kapısı
 1. Hasta ve refakatçilerine ücreti mukabili hava alanları ve hudut kapılarında Covid-19 PCR testi yapılacak veya PCR testi için numune alınacaktır.

HASTA VE REFAKATÇİLER İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

 1. Hasta ve refakatçilerinin hastane yatış işlemleri, tedavi protokolü ve taburculuk işlemleri,

“Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Covid-19 (Sars-Cov-2 Enfeksiyonu) Rehberi (Bilim Kurulu Çalışması)” nde yer alan kurallara ve iş bu yazı ekindeki hususlara riayet edilerek yapılacaktır.

 1. Hasta ve refakatçilerinin kabul edileceği hastanelerin aşağıdaki şartlara haiz olması gerekmektedir:
 • Bakanlıkça düzenlenmiş Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesine sahip olmalıdır.
 • Bünyesinde Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans (MR) olmalıdır.
 • Ruhsatında ve faaliyet izin belgesinde; göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji branşları yer almalıdır.
 • Üçüncü basamak erişkin yoğun bakım ünitesi olmalıdır.
 • Hastanenin müstakil bir katı veya koridor ve diğer alanlarından başka hasta veya refakatçisinin temas etmeyeceği şekilde müstakil bir servisi yurt dışından gelecek uluslararası sağlık turizmi hastaları için ayrılmalıdır.

ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ HASTALARI VE REFAKATÇİLERİYLE İLGİLİ ALINACAK TEDBİRLER

(1) Seyahat Öncesi Yapılması Gerekenler:

Hasta ve refakatçileri, geldiği ülkesinde yapılabiliyor ise seyahat etmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış COVID-19 PCR testi sonuç belgesi almalıdır.

(2) Seyahat Sırasında Yapılması Gerekenler:

1) Hava yoluyla geleceklere yönelik tedbirler;

 1. a) Uçağa biniş sırasında COVID-19 klinik bulguları (öksürük, ateş gibi) olan hasta ve yakınları uçağa alınmamalıdır.
 2. b) Ülkesinde yapılabiliyor ise gelmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış COVID-19 PCR testi sonuç belgesi olmalıdır.
 3. c) Uçağa biniş anından itibaren tüm yolcuların uçuş boyunca tıbbi maske takması sağlanmalı, nemlendikçe değiştirilmesi konusunda yolcular bilgilendirilmelidir. Her hâlükârda üç saatte bir maske yenilenmelidir. Yeni maske takılırken eller el antiseptiği ile temizlenmelidir.

ç) Uçakta yolcuların üçlü oturma düzeninde orta koltuklar boş bırakılacak şekilde arka arkaya, ikili oturma düzeninde ise yanları boş bırakılarak arka koltuktaki yolcu ile çapraz şekilde oturtulmaları sağlanmalıdır.

 1. d) Uçağın en arka iki sırasındaki koltuklar sağlık nedeniyle tıbbi maske takamayan ve/veya seyahat sırasında belirti gösteren yolcular için kullanılmak üzere boş bırakılmalıdır.
 2. e) Sağlık nedeniyle tıbbi maske takamayan yolcular en arka koltuklara birbirleri arasında en az bir metre mesafe olacak şekilde oturtulmalıdır.
 3. f) Kabin görevlileri tıbbi maske takmalıdır. Maskeler nemlendikçe veya her üç saatte bir yenilenmelidir. Yeni maske takılırken eller el antiseptiği ile temizlenmelidir.
 4. g) Dört saatten kısa süreli uçuşlarda yiyecek ve içecek servisi yapılmaması önerilir.

ğ) Dört saatten uzun süreli uçuşlarda ise, 1(bir) metreden yakın mesafede oturan yolcuların aynı anda maskelerini çıkarmalarını önleyecek şekilde yiyecek ve içecek servisi yapılması önerilir.

 1. h) Uçak içinde her bir yolcu için içerisinde en az üç tıbbi maske ve el antiseptiği bulunan sağlık kiti verilmelidir. Uçak tuvaletlerinde de el antiseptiği bulundurulmalıdır.

ı) Uçuş boyunca kabin görevlileri tarafından yolcularda hastalık belirtisi (ateş ve öksürük) olup olmadığı gözlenerek hastalık belirtisi olan bir yolcu saptanması durumunda aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekmektedir:

1-Pilot tarafından vakanın durumu hakkında derhâl kuleyle irtibata geçilir ve kule tarafından olay hava limanı sağlık denetleme merkezine/havalimanı operasyon merkezine bildirilir.

2- Tüm yolculara yolcu iletişim bilgi kartı doldurulur.

3- İki ön, iki arka ve iki yan koltuk yolcu bilgisi alınır.

4- Sağlık denetleme merkezi vakayı uçakta değerlendirerek İl Sağlık Müdürlüğü ve 112 Komuta ve Kontrol Merkezine bilgi verir.

5- Ulusal/Uluslararası Sivil Havacılık otoritelerinin ve kuruluşlarının önerdiği bulaşıcı hastalıklara yönelik prosedürler uygulanır.

KARA YOLUYLA HASTA GELMESİNDE ALINAN ÖNLEMLER

2) Kara yoluyla geleceklere yönelik önlemler;

 1. a) Otobüse biniş sırasında COVID-19 klinik bulguları ( öksürük, ateş gibi) olan hasta ve yakınları otobüse alınmamalıdır.
 2. b) Ülkesinde yapılabiliyor ise gelmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış COVID-19 PCR testi sonuç belgesi olmalıdır.
 3. c) Seyahat başlangıcında yolculuk süresince COVID-19’a karşı alınacak önlemler konusunda bilgilendirme anonsu yapılmalıdır.

ç) Otobüste her bir yolcu için içerisinde en az üç tıbbi maske ve el antiseptiği bulunan sağlık kiti verilmelidir.

 1. d) Yolcuların seyahat süresince tıbbi maske takması sağlanmalı, nemlendikçe değiştirilmesi konusunda yolcular bilgilendirilmelidir. Her hâlükârda üç saatte bir maske yenilenmelidir. Yeni maske takılırken eller el antiseptiği ile temizlenmelidir.
 2. e) Sağlık nedeniyle tıbbi maske takamayan yolcular en arka koltuklara birbirleri arasında en az bir metre mesafe olacak şekilde oturtulmalıdır.
 3. f) Otobüsle seyahatte seyreltme kurallarına uygun olacak şekilde, araçlara yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu alınmalı, yolcuların yanları boş kalmalı ve arka koltuktaki yolcu ile çapraz şekilde oturtulmaları sağlanmalıdır.
 4. g) Seyahat sırasında şoför ve ekibi de dahil olmak üzere
 5. h) Seyahat sırasında ateş, öksürük, solunum sıkıntısı belirtisi gösteren yolcu olması durumunda en son koltuğa alınmalı ve ulaşım sırasında en yakın sağlık kuruluşuna müracaatı sağlanmalıdır.

ı) Mola yerlerinde sosyal mesafe kurallarına uyulmalı ve maskeler çıkartılmamalıdır.

 1. i) Yolculuk sırasında sadece su servisi yapılmalıdır. Yanında yiyecek getirenlerin aynı anda yemeleri engellenmelidir.
 2. j) Araç sürücüleri ve yardımcıları seyahat süresince tıbbi maske takmalıdır. Eldiven takılması zorunlu değildir.
 3. k) Otomobil ile gelenler için beş kişilik araçta sürücü dahil üçten fazla kişi olmamalıdır. Sürekli tıbbi maske takılmalıdır.

(3) Gümrük Kontrolünde Yapılması Gerekenler:

1) Gelmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış COVID-19 PCR testi sonuç belgesi ve Uluslararası Sağlık Turizmi kapsamında ülkemize davet edildiklerini gösteren belgeler ibraz edilmelidir.

2) Ülkemize girişlerdeki ara bölgelerde COVID-19 PCR testi yapılmalı veya PCR numune alınmalıdır.

3) Hasta ve yakınlarının ateş ve COVID-19 hastalık belirti (ateş ve öksürük) kontrolleri yapılmalıdır.

4) Gümrük kontrolleri sırasında da yolcuların tıbbi maskesi takılı olmalıdır.

5) Kara yolu ile sınıra gelenlerin araçları yurda alınmamalıdır.

6) Yapılan PCR testinin pozitif çıkması durumunda uçak ya da otobüs yolcuları ve personeli COVID-19 rehberine göre temaslı algoritmasına göre yönetilmelidir.

HASTA TRANSFERİ SIRASINDA ALINACAK ÖNLEMLER

(4) Hastanelere Transfer Sırasında Alınması Gereken Önlemler:

1) Hava yolu ya da kara yolu ile gelenlerin hastaneye transferleri, tedavinin gerçekleştirileceği hastaneler ya da USHAŞ tarafından yapılmalıdır.

2) Gelenlerin transferinde kullanılacak aracın klima sistemi olmalı ve tüm camları kapalı tutulmalıdır.

 1. a) Transfer aracı seyahat sağlık güvenliği alınarak hareket etmelidir.
 2. b) Transfer aracına binecek yolcuların isim listesi tutulmalıdır.
 3. c) Araç sürücüsü, yolcuları araca almadan önce tıbbi maske takmalıdır.

ç) Araç sürücüsü hiçbir koşulda yerini terk etmemeli, yolcuları indirdikten sonra araç COVID-19 Rehberi’ne uygun şekilde temizlenmelidir.

 1. d) Araç sürücüsünün koruyucu ekipmanı nasıl çıkartacağı ve tıbbi atık olarak nereye atacağı belirlenmeli ve atması sağlanmalıdır.
 2. e) Araç sürücüsünün yolcularla direkt riskli teması olmayacağı için olası enfeksiyon bilgileri verilmeli, hastalık belirtisi takipleri önerilmelidir.

3) Tedavinin gerçekleştirileceği hastaneler ya da USHAŞ, gelen hasta ve refakatçilerin yurda girişlerinden itibaren, hiçbir yerde konaklama yapmadan direkt randevulu oldukları hastanelere ulaşmalarını sağlamalıdır.


İçeriği Paylaşın