Da Vinci Robotu Yaygınlaşıyor

Da Vinci Robotu Yaygınlaşıyor

Da Vinci Robotu Yaygınlaşıyor

Bizi Takip Et


İstanbul’a kazandırdığı sağlık merkezleri ve hastanelerin yanı sıra modern tıbbi cihaz alımlarını da gerçekleştiren İstanbul İl Özel İdaresi, çeşitli cerrahi alanlarda kullanılmak üzere Da Vinci Robotu’nun kullanımını yaygınlaştırıyor.

Türkiye’de yaklaşık iki yıldır kullanılan Da Vinci Robotu, İl Özel İdaresi’nin yaptığı alımlar sonrasında artık Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde hizmet veriyor.

İstanbul İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamada Da Vinci Robotu ile ilgili şu bilgiler verildi;

“Bugüne kadar yaklaşık 45 prostat hastasının tedavisini gerçekleştiren sistem, adını robot fikrini ilk olarak ortaya atan Leonardo Da Vinci’den alıyor. Da Vinci Robotu çoğunlukla prostat kanseri tedavisinde kullanılmasının yanı sıra; kadın doğum, pediatri, kulak–burun–boğaz, üroloji, nöroloji ve genel cerrahi alanlarında da tercih ediliyor.

Konsolda oturan cerrah tarafından doğrudan kontrol edilen robot, çok kollu asistan görevi görüyor. Da Vinci Robotu, yüksek çözünürlüklü kamera, karmaşık prosedürler için dördüncü ele ve iki doktorun beraber çalışması için çift kontrol istasyonuna sahip olmasıyla açık ameliyatlara göre yüksek bir oranda iyileşme gösteriyor.”


İçeriği Paylaşın