Diyabet Kanseri Tetikliyor

Diyabet Kanseri Tetikliyor

Diyabet Kanseri Tetikliyor

Bizi Takip Et


Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen ve görülme sıklığı yüksek olan diyabet hastalarında kansere yakalanma riskinin, diyabet hastası olmayanlara oranla daha fazla olduğu belirtildi.

Antalya’da düzenlenen 4. Prevantif Onkoloji Sempozyumu’na katılan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Güvener Demirağ; diyabet, diyabet tedavisi ve kanser ile ilgili yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu:

“Son yıllarda, diyabet hastalarında kanser görülme sıklığında artış olduğu bilinmektedir. Özellikle meme, kolon ve pankreas kanseri riski arttığı gibi var olan kanserleri olumsuz etkileniyor. Bunun nedenleri konusunda birçok çalışma var, bu hastalarda beraberinde eşlik eden kilo fazlalığı, obezite ve insülin direnci patogenezde bu tablonun ortaya çıkışında en önemli nedenlerden bir tanesi olarak görülüyor.”

Bazı kanser türlerinde de, kan şekeri regülasyon bozukluğunun etkisi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nilgün Güvener Demirağ, “Bu hastalar bize başka birçok ek hastalıklarla geliyorlar, bu hastalıklarla uğraşırken genetik hastalarda gözden kaçan şeylerden bir tanesi, rutin kanser taramalarında bazı atlamalar, gecikmeler olduğudur. Diyabetik hastalarda, ek komplikasyonların da varlığı nedeniyle, verilen tedavilerin komplikasyon yaratma riski var. Son yıllarda, diyabete yönelik bizzat verdiğimiz tedavilerin, bu açıdan sorun yaratıp yaratmayacağına dair dünyada ciddi çalışmalar devam ediyor” dedi.

Gelinen noktada en önemli sorunun hiperinsülinemi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Demirağ sözlerine şöyle devam etti:

“Buna insülin direnci neden olmaktadır, dolayısıyla insülin direncini azaltmaya yönelik bu hastalarda kilo kontrolü, sağlıklı beslenme ve egzersiz, hem diyabeti ve diyabete bağlı organ hasarlarının gelişimini önlemede hem de kanseri önlemede en etkin ve en ucuz yöntem olarak görünüyor.”

KİLO KONTROLÜNÜN ÖNEMİ

Kullanılan ilaç tedavisi dozunu azaltmanın yolunun da kilo kontrolünün sağlanması olduğunu belirten Prof. Dr. Demirağ, diyabetik hastalarda çok sık kullanılan ve dünyada diyabetin tedavisinde eğer kullanmada bir engel yoksa  neredeyse rutin kullanılan ilaçların başında gelen metformin ile ilgili gelişmeler olduğunu belirterek, “Bu ilaçla ilgili çarpıcı ve güzel sonuçlar var, metforminin diyabetik hastalarda kanser riskini azalttığı yönünde olan veriler ve var olan kanserleri olumlu yönde etkilediği yönünde veriler artmaya başladı. Dolayısıyla bu tedavilerin de diyabetik hastalarda kanserle ilişkisi açısından da çalışmaların devam ettiğini söyleyebilirim. Şu aşamada yapabileceğimiz şey, hastalarda mümkün olduğu kadar insülin direncine yönelik tedavileri ön plana getirip, bu hastalarda kanser tarama çalışmalarında biraz daha risksiz davranmamız, aldıkları tedavileri de gözden geçirmemiz gerekmektedir” diye konuştu.


İçeriği Paylaşın