Diyabet Koşu Takımı Team1, Kıtalar Arası Yarışta Diyabete Dikkat Çekti

Diyabet Koşu Takımı Team1, Kıtalar Arası Yarışta Diyabete Dikkat Çekti

Diyabet Koşu Takımı Team1, Kıtalar Arası Yarışta Diyabete Dikkat Çekti

Bizi Takip Et


Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in işbirliği ile oluşturulan Tip1 diyabet koşu takımı TEAM1, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Runatolia, Tuz Gölü ve Likya maratonlarına katılan takım, şimdi de Dünya Diyabet Günü’ne dikkat çekmek için Istanbul Maratonu’nda koştu. Takım üyelerinin aileleri, Türk Diyabet Cemiyeti yönetimi ve Novo Nordisk çalışanları da takımı desteklemek için halk yürüyüşüne katıldı.

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in iş birliği ile ‘diyabetli’ algısını değiştirmek amacıyla oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1, Dünya Diyabet Günü’ne dikkat çekmek için bu kez İstanbul Maratonu’na katıldı. Koşuya katılan diyabetliler, Türkiye’de giderek artan diyabetin önlenebilir ve tedavisi olan bir hastalık olduğu ve ve diyabetli bireylerin spor sayesinde diyabetlerini daha iyi yönetebileceği mesajlarını verdi.

Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem, Türkiye’nin, artan nüfusu ve diyabet sıklığı nedeniyle diyabetle yoğun mücadele eden ülkelerin başında yer aldığını belirterek, “Diyabetin erken evrede teşhis ve tedavi edilmesi, sonrasında oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilebilmesi için önemlidir. Diyabet konusunda sürekli yeni tedaviler geliştiren bir şirket olarak amacımız, diyabetli insanların modern insülin tedavisi sayesinde hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmalarına gerek kalmadığını göstermek. TEAM1 Koşu Takımı ile öncelikle diyabet hastalarına aktif bir hayat sürmeleri gerektiği mesajını vermek istiyoruz. Bu takım sadece koşmuyor, aynı zamanda tüm tecrübelerini de çevresiyle paylaşıyor. Sporun diyabetle olan ilişkisini anlatıp farkındalık yaratarak gençlere rol modeli oluyorlar. Novo Nordisk olarak bu tarz etkinlikler ile diyabete dikkat çekmeye devam edeceğiz” dedi.

Türk Diyabet Cemiyeti Genel Sekreteri Prof. Dr. Fırat Bayraktar, Tip1 diyabetlilerin hareket etmesinin yaşam kalitesinin artırılmasına önemli katkı sağladığına değindi. “TEAM1 koşu takımında birbirini anlayan ve aynı dili konuşan diyabetli bireylerin bir araya gelerek birbirlerine destek olmaları çok önemli. Bu takımla diyabetlilerin herkes gibi spor yapabileceklerini, diyabet ve spor arasındaki olumlu ilişkiyi göstermeyi amaçlıyoruz” dedi.

Team1, çoğunluğu daha önce hayatında hiç spor yapmamış diyabetli bireylerden oluşuyor. Kuruluşu henüz bir yılı doldurmamasına rağmen sosyal sorumluluk alanında ödül kazanmayı da başaran TEAM1’in takım üyeleri, takımda yer almaktan mutluluklarını ifade ederek, “Birlikte antrenman yapmak hem motivasyonumuzu artırıyor hem de diyabeti daha iyi yönetmemizi sağlıyor. Daha önce aklımıza bile gelmeyecekken bugün dördüncü koşumuza katılmaktan gurur duyuyoruz” görüşünü dile getirdiler.


İçeriği Paylaşın