Yaşlı Ve Hasta Bakımı Eğitimi

Yaşlı Ve Hasta Bakımı Eğitimi

Yaşlı Ve Hasta Bakımı Eğitimi

Bizi Takip Et


İstanbul İl Özel İdaresi`nin öncülüğünde, İstanbul Ticaret Odası (İTO), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü`nce hayata geçirilen “Özel Mesleki ve Teknik Eğitim Kursları Projesi (ÖZİMEK)” kapsamında “Hasta ve Yaşlı Bakımı Eğitimi Kursu” alan 47 mezuna, düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Törene, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Genel Meclis Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, ÖZİMEK Yürütme Kurulu ve İl Genel Meclisi üyeleri katıldı.

İTO Meclis Salonu`nda düzenlenen törende konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, projenin içinde Darülaceze`nin yer aldığını, Tam Gün Yasası`nın çıkarılmasının ardından Darülaceze`de doktor veya hemşire çalıştırmanın güç olabileceğini belirterek, burada yapılacak hizmetlerin kalitesini daha da yükseltmek için bakım elemanlarının böyle güzel birlikteliklerle eğitildiğini anlattı.

Akdağ, projeyle bugüne kadar 24 bin 93 kişinin eğitildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Aslında bizim elimizde `genç nüfus` gibi inanılmaz güzel bir sermaye var. AB, bizi zaman zaman kapısında bekletiyor. İnanıyorum ki AB, bundan bir kaç sene sonra iyi eğitilmiş genç nüfusa sahip bir Türkiye`nin üyeliğine bizden çok daha istekli olacak. Çünkü AB`nin iyi eğitilmiş genç nüfusa ihtiyacı var. Hepimizin ihtiyacı var aslında… Biz bilgiyi satma aşamasını geçmek zorundayız.

Çünkü refah arttıkça üretilen ürünlerin dünyayla rekabeti korunur. O halde bizim üniversitelerimizde gerçekten üretime dönüşecek bilgiyi, yüksek katma değerli ürünleri üretmemiz gerekmektedir. Bu ürünleri tüm dünyaya satmalıyız. O zaman istihdamı, bir refah ülkesinde gelişmesi gereken istihdam modeline doğru çevirebiliriz. Yani bu işin özü, bilgiyi satmak, zenginleşmek ve zenginleştiğimiz bu yolda da sosyal hizmet alanlarına para aktarılmasını sağlamak. Burada da eğitimin büyük önemi var. Bugün sizlerin yaptığınız gibi bu hizmetleri yapan kişilerin iyi eğitilmiş olması lazım.”

MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da “Türkiye`nin kalkınmasında mesleki eğitimin çok önemli bir rol oynadığını” belirterek, bu alandaki açığın çok net bir şekilde gözüktüğünü söyledi.

“İnsanlarımız iş arıyor ama elinde bir mesleği yok. İş dünyası da yetişmiş eleman arıyor ama yeteri kadar bu konuda donanımlı insanımız yok” diyen Vali Hüseyin Avni Mutlu, bu konudaki açığı kapatabilmek için yapılan çalışmaları desteklediklerini kaydetti. Vali Mutlu, mesleklerin de zaman içinde değiştiğine işaret ederek, personelin de çağın gerektirdiği bilgilerle yeniden donatılması gerektiğini ifade etti.


İçeriği Paylaşın