Hepatit B’den Aşıyla Korunun

Hepatit B’den Aşıyla Korunun

Hepatit B’den Aşıyla Korunun

Bizi Takip Et


Yapılan araştırmalar göre dünyada 350 milyon kişi Hepatit B virüsü taşıyor. Türkiye’de ise bu hepatit B taşıcıların sayısı 3,5 milyon… Özellikle Türkiye’de Güneydoğu Anadadolu Bölgesi’nde yaygın olan Hepatit B, steril olmayan manikür, pedikür, sünnet, traş takımı aletleriyle, ameliyat gereçleriyle, kan kardeşliğiyle geçebiliyor. Hastalığın doğum sırasında anneden bebeğe geçme riski de söz konusu

İşte böylesine yaygın ve önemli bir sağlık sorunu olan hepatit B, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen Avrupa Karaciğer Hastalıkları Kongresi’nde ele alındı. Yaklaşık 7 bin uzmanın katıldığı kongrede , hepatit b’nin teşhisi, tedavisi ve korunma yolları masaya yatırıldı.

Avrupa Karaciğer Hastalıkları Derneği tarafından düzenlenen kongreyi Türkiye’den gelen yaklaşık 250 hekim takip etti. Kongrede Viral Hepatitle Savaşım Derneği üyesi hekimlerin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında,  Türkiye’de hastalıkla ilgili başlatılan bilinçlendirme kampanyası konusunda bilgi verildi. Bristol Myser Squip’in desteğiyle gerçekleştirilen kampanyanın sözcülüğünü Beyazıt Öztürk’ün yaptığını belirten Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık şunları söyledi:

“Hepatit B siroza, karaciğer yetmezliğine ve karaciğer kanserine neden olabiliyor. Bu hastalığın yıllık tedavi masrafı 50 bin TL iken, karaciğer naklinin maliyeti  250 bin doları   buluyor. Oysa ki aşıyla Hepatit B’ye dur demek mümkün. Yılda üç kez yapılan ve ömür boyu yüzde 95 oranında korunma sağlayan  aşının maliyeti ise 1 TL’dir”

Kongrede çocukluğunda geçirdiği kaza sonrasında geçirdiği Hepatit B virüsü bulanan Monica Sarpong da bir  konuşma yaptı. Sarpong, Hepatit B taşıyıcalarının yaşadıkları zorlukları ve korkuları anlattı


İçeriği Paylaşın