Diyabette Göz Sağlığını Korumak İçin Yılda 1 Kez Kontrol Şart

Diyabette Göz Sağlığını Korumak İçin Yılda 1 Kez Kontrol Şart

Diyabette Göz Sağlığını Korumak İçin Yılda 1 Kez Kontrol Şart

Bizi Takip Et


Türk Oftalmoloji Derneği’nin Novartis işbirliğiyle hayata geçirdiği “Diyabete Karşı Gözünü Aç” kampanyası ile senede bir kez yapılan kontrolün önemi vurgulanarak diyabete bağlı görme kayıplarına dikkat çekildi. Proje için hazırlanan ve erken teşhisin öneminin vurgulandığı “Senede Bir Gün” şarkı ve klibi kamuoyuna tanıtıldı.

“SENEDE 1 GÜN” DİYABETE KARŞI GÖZÜNÜ AÇ

Diyabet hastalarında kan şekeri yüksekliğinden kaynaklanan ve gözün retina tabakasında oluşan hasara diyabetik retinopati ismi verilmektedir. Diyabetik retinopati sırasında, zayıflayan damarlardan sızan kan ve sıvı, görme merkezinde birikirken, bu merkezde şişmeye ve görmenin bulanıklaşmasına neden olabilmektedir. Türk Oftalmoloji Derneği, “Diyabete Karşı Gözünü Aç” kampanyası kapsamında “Senede 1 Gün” sloganı ile diyabetli hastaların hiçbir şikayeti olmasa bile senede en az bir kez göz doktoruna gitmesi gerektiği vurguladı.

3 DİYABETLİDEN BİRİ GÖRME KAYBI YAŞIYOR

Kampanyayı anlatmak üzere düzenlenen basın toplantısında Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birimini temsilen konuşan Birim Başkanı Prof. Dr. A. Osman Saatci, “Diyabet hastalarını korkutan en önemli şey görme kaybı yaşamaktır. Ancak birçok insan korkmasına rağmen kontrollerini ihmal etmektedir. Her diyabet hastası senede 1 gün hiçbir şikayeti yoksa bile göz doktoruna gitmelidir. Tüm tip 1 ve 2 diyabet hastaları, diyabete bağlı olan görme kaybı riskini taşımaktadır. En az 20 yıldır diyabetle yaşayan her 3 kişiden biri diyabete bağlı görme kaybı yaşamaktadır.” dedi.

KONTROLLERLE GÖRME KAYIPLARI YÜZDE 90 ÖNLENEBİLİR

Türkiye’de bulunan yaklaşık 7 milyon diyabet hastasının 2 milyondan fazlasının retinopati riski taşıdığını belirten Prof. Dr. Saatci, “Diyabete bağlı görme kaybı, tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olabilir. Oysaki düzenli kontroller yapıldığı takdirde görme kayıpları yüzde 90 oranında önlenebilir.” diyerek gereken önemin verilmemesi halinde, görülme sıklığı hızla artan diyabetin 2040’ta Türkiye’de 10 milyondan fazla kişiyi etkileyeceği ve 3 milyondan fazla diyabetlinin, görme kaybı riskiyle yüz yüze kalacağı vurguladı.

HER 90 DAKİKADA BİR DİYABET HASTASI GÖRME KAYBI YAŞIYOR

Toplantı da konuşan ve diyabetin genç ve çalışan yaş grubunu etkilediğine dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bora Eldem, “Dünya Sağlık Örgütü’nün bir salgın olarak nitelendirdiği diyabet hastalığı her 90 dakikada bir kişinin kör olmasına yol açmaktadır. Projenin amacı, diyabet ve göz arasında toplumda bir farkındalık yaratmaktır. Bu diyabet hastalarının iyiliği için bunu ihmal etmemeleri lazım. Hiçbir sıkıntıları yoksa dahi senede bir günlerini göz kontrollerine ayırmalılar.” diye konuştu.

KAMPANYAYA DERYA BAYKAL VE EMRE ALTUĞ DA DESTEK VERDİ

“Diyabete Karşı Gözünü Aç” kampanyasının tanıtım filmine destek veren ve basın toplantısına katılan Derya Baykal ve Emre Altuğ da diyabet ve göz sağlığı ilişkisinden bahsederek; diyabetli hastaların hiçbir şikayeti yoksa bile senede en az bir kez göz doktoruna gitmesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. Emre Altuğ, diyabet hastalarının basit bir muayene ile göz sağlıklarını koruyabileceklerini göstermek için göz muayenesi oldu.


İçeriği Paylaşın