Sağlık Bakanlığı’ndan Maytap Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan Maytap Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan Maytap Açıklaması

Bizi Takip Et


Halk arasında çat-pat, maytap olarak isimlendirilen yanıcı maddelerin kullanımı sırasında kimyasal madde yutmaya bağlı zehirlenme yaşandığına dair medyada çıkan haber ve iddiaların ardından Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada konuyla ilgili çalışma ve uyarılarını şöyle anlattı:

“24 Ekim 2008 tarihli ve 31697 sayılı genelgemiz ile halk arasında çat-pat diye bilinen vb. gibi  yanıcı, patlayıcı, toksik maddelerin 12 yaşından küçüklere satışının engellenmesi ve erişiminin kontrol altına alınması (satış yerlerinin kayıt altına alınması vb) için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde her türlü tedbirin alınması ve alınan tedbirlere aykırı hareket edenlere ilgili mevzuat doğrultusunda yasal işlemlerin yapılması hususunda, İl Sağlık Müdürlüklerine gerekli talimat verilmiştir.

Ayrıca söz konusu genelge gereğinin yapılması için 28 Ekim 2008 tarihinde ilgili bakanlıklara gönderilmişti. Yapılan denetlemeler sonucunda olumsuzlukların devam ettiği tespiti üzerine 07 Ekim 2010 tarihinde çeşitli üniversitelerden bilim adamlarının katılımıyla Piroteknik Maddeler Bilimsel Danışma Komisyonu kurulmuştur.

Komisyon çalışmaları sonucu, söz konusu maddelerin ‘İnsan ve toplum sağlığı açısından içerdiği riskler ve oluşturması muhtemel sonuçlar nedeni ile profesyonel kullanım hariç olmak üze
Anne babaların, çocuklar ve gençler arasında oyun aracı olarak kullanılan bu maddelerin kullandırılmamasına özen göstermeleri gerekmektedir.”re, oyun ve eğlence aracı olarak kullanılan maytapların (içinde taneli karabarut bulunan eğlence malzemeleri, adi fırfır maytabı, çiçek yağmuru saçan maytaplar, İspanyol maytabı), şenlik mumları gibi klorat ve fosfat karışımı ile üretilen patlayıcı oyuncak malzemelerin, şerit halindeki kâğıt kapsüllerin, oyuncak tabanca mantarları ve mukavva kapsüllerinin üretimi, ithali ve satışının engellenmesi’ kararını almıştır.

Söz konusu komisyon kararı 21.12.2010 tarihli ve 49029 sayılı yazımız ile bu maddelerin satışına ilişkin ilgili mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması için İçişleri Bakanlığına ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bildirilmiştir.


İçeriği Paylaşın