Dr. Hande Demirdere: “Kanserde Erken Teşhis ve Doğru Tedavi Hayat Kurtarıyor”

Dr. Hande Demirdere: “Kanserde Erken Teşhis ve Doğru Tedavi Hayat Kurtarıyor”

Dr. Hande Demirdere: “Kanserde Erken Teşhis ve Doğru Tedavi Hayat Kurtarıyor”

Bizi Takip Et


Çağımızın hastalığı olan kanser, dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Dünyada mesane ve cilt kanseri alanında yaptığı araştırmalarla dikkat çeken Pierre Fabre İlaç’ın Türkiye Genel Müdürü Dr. Hande Demirdere, Kanserle Savaş Haftası vesilesiyle yaptığı açıklamada günümüzde en sık görülen kanser türünden biri olan mesane kanserinin, özellikle 65 yaş ve üzeri, sigara kullanımı olan ve genetik yatkınlığı yüksek erkeklerde tespit edildiğini belirterek, “Mesane kanserinin ilk belirtileri;  idrar yaparken ağrı ve kanamadır. Hastaların bir kısmında idrardaki bu kanama pıhtılı olabilmektedir. Ayrıca önemli bir cilt kanseri olan Malign Melanom riski açısından vücuttaki benlere dikkat edilmeli ve kontrol ettirilmelidir. Bu tarz şikayetleri olan kişiler, vakit kaybetmeden uzmanlara başvurmalıdır” dedi.

Kanser tedavisinde erken teşhisin önemini vurgulayan Demirdere, “Diğer kanser türlerinde olduğu gibi mesane ve cilt kanserinde de erken tanı hayat kurtarmaktadır. Risk grubundaki hastaların belirli aralıklarla gerekli tahlillerini yaptırarak, kontrol ettirmeleri bu hastalıkların  erken teşhis edilmesi açısından fayda sağlamaktadır. Erken evrede konulan tanının ardından doğru tedavinin hayat kurtarıcı olması bu kanser vakalarında dikkat çekici noktayı oluşturuyor” dedi.

Kanserin temel nedenin beslenme, tütün kullanımı ve obezite olduğuna dikkat çeken Pierre Fabre İlaç Türkiye Genel Müdürü Dr. Hande Demirdere, “Hareketsiz yaşam tarzını getiren çalışma biçimi, devamlı bilgisayar kullanımı, yalnız günümüz için değil, gelecek nesiller için de tehlike arz etmektedir. Dünya Kanser Raporu’na göre, 2030 yılında kanserin birinci ölüm nedeni olacağı ve kanser vakalarındaki artışın ise yüzde 50’yi bularak, her yıl 15 milyon kişinin kansere yakalanacağı öngörülmektedir “ dedi.

İnsan sağlığına hizmet eden bir ilaç firması olarak başlıca görevlerinin, kanser hastalarına tedavi seçeneği sunarak, zorlu olan hastalık ve tedavi sürecini rahatlatmaya ve iyileşmelerine katkıda bulunmak olduğunu ifade eden Pierre Fabre İlaç Türkiye Genel Müdürü Dr. Hande Demirdere, “Hasta odaklı yaklaşımımızla yıllar içinde edindiğimiz tecrübemizi, Türkiye’deki hastaların ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmek amacıyla global anlaşmalarla güçlendirerek tedavi alanlarına yeni ilaçlar eklemeyi hedeflemekteyiz.” dedi.


İçeriği Paylaşın