Dünya Sağlık Örgütü Uyarmıştı: 'Mu Varyantı' Japonya'ya Sıçradı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan raporda, Kolombiya'da ortaya çıkan ve aşılara karşı dirençli bir varyant olabileceğini söylediği 'Mu Varyantı'nın Japonya'ya sıçradığı öğrenildi.

Dünya Sağlık Örgütü Uyarmıştı: 'Mu Varyantı' Japonya'ya Sıçradı

Bizi Takip Et


Dünya Sağlık Örgütü tarafından aşılara karşı dirençli olabileceği endişesiyle "izlenmesi gereken mutasyon" olarak tanımlanan 'Mu varyantı' Japonya'ya sıçradı. 

Kolombiya'da ortaya çıkan ve "Mu" olarak bilinen yeni mutasyonun Japonya’da görülmesi endişe yarattı.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından aşılara karşı dirençli olabileceği endişesiyle "izlenmesi gereken" mutasyon olarak tanımlanan ve "B.1.621" olarak da bilinen mutasyona havaalanlarındaki karantina merkezlerinde pozitif sonuç veren 2 yolcuda rastlandı.

Japonya Sağlık Bakanlığı, pozitif sonuçlar üzerinde yapılan genetik incelemelerde vakaların Mu mutasyonu olduğunun tespit edildiğini duyurdu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Kolombiya'da ortaya çıkan Mu mutasyonu, DSÖ tarafından aşılara karşı dirençli olabileceği endişesiyle "izlenmesi gereken mutasyon" olarak tanımlamıştı. DSÖ, Mu mutasyonunun küresel yaygınlığının şu anda yüzde 0.1 seviyelerinde olmasına karşın, Kolombiya’da vakaların yüzde 39'unu ve Ekvador’daki vakalarını yüzde 13'ünü oluşturduğuna dikkat çekmişti.


İçeriği Paylaşın