Elif`e Annesinin Böbreği Nakledildi

Elif`e Annesinin Böbreği Nakledildi

Elif`e Annesinin Böbreği Nakledildi

Bizi Takip Et


Elif Çatal şu anda 16 yaşında… 1.20 boyunda ve 26 kilo olan Elif’in 9 yaşındaki küçük bir kız çocuğu görünümünde olmasının nedeni ise yıllardır yaşadığı kronik böbrek yetmezliği hastalığı. 8. sınıf öğrencisi Elif’in en büyük hayali ise büyüyüp doktor olmak. Evinde 12 saat diyalize giren Elif’e, Memorial Hizmet Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla annesinin böbreği nakledildi. Genç kız, şimdi hayallerine bir adım daha yaklaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

“BÖBREK HASTALIĞI NEDENİYLE YAŞINI GÖSTERMİYOR”

Samsun’da yaşayan Ali Osman ve Nafiye Çatal çiftinin 4 çocuğundan üçü, kronik böbrek yetmezliği hastası. Çocuklarından 16 yaşındaki Elif Çatal, 6 yıldır kronik böbrek yetmezliği şikâyetleri yaşıyordu. 9 yaşındayken 5 yaşındaki bir kız çocuğu görünümüne sahip olan Elif’i, ailesi doktora götürdü. Böbreklerinde bir sorunu olmadığı söylenen Elif’e, farklı tedaviler uygulandı. Ancak 11 yaşına geldiğinde Elif’in yüzünde ve vücudunda şişmeler oluştuğunu gören aile, kızlarını tekrar doktora götürdü. 5 yıldır evde diyaliz makinesine bağlı olarak yaşayan Elif bu sıkıntılarından, annesinin böbreği sayesinde kurtuldu.

“BÜYÜYÜNCE DOKTOR OLMAK İSTİYOR”

Memorial Hizmet Hastanesi Böbrek Nakli Bölümü’nden Op. Dr. Burak Koçak ve Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Mert Altınel tarafından başarılı bir nakille annesi Nafiye Çatal’ın böbreğini alan Elif Çatal, nakil sürecini şu sözlerle anlattı:

“Ameliyat öncesi anneme bir şey olacağı endişesi ile çok korktum. Ancak ameliyatımız çok başarılı geçmiş. Annemin böbreği ile yaşadığıma hala inanamıyorum. Bu çok özel bir duygu Şu anda 8. sınıfa gidiyorum ama ben de büyüyüp mutlaka doktor olmak istiyorum.”

“KIZIMIN CANINA CAN OLDUM”

Kızına böbreğini bir an bile düşünmeden verdiğini belirten anne Nafiye Çatal, yaşadığı mutluluğu şöyle anlattı:

“Kızım zaten benim canımdı ben onun canına can oldum. Elif’in yaşıtlarına göre daha küçük görünmesi beni çok üzüyordu. Böbrek hastalığı yüzünden olduğunu bilmiyorduk. Keşke daha önce doğru yönlendirilip organ nakli olması konusunda uyarılsaydık ama hiçbir şey için geç değil. Kızımın seneler süren diyaliz eziyeti sona erdi. Günde 12 saat makineye bağlı olması bir anne olarak beni çok üzüyordu. Onu böyle sağlıklı görmekten başka büyük bir mutluluk olamaz.”

Memorial Hizmet Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Mert Altınel, naklin ardından şunları kaydetti:

“Hastamız bize geldiğinde kronik böbrek yetmezliği şikayetleri vardı. 6–7 yıldır periton diyaliz (damar içine kalıcı katater uygulaması ile evde yapılan diyaliz) ile yaşam mücadelesi veriyordu. Bize annesinden böbrek nakli olmak için başvurdu. Değerlendirmemizde herhangi bir engel durumla karşılaşmadık ve böbrek nakli ameliyatını gerçekleştirdik. Son derece başarılı bir ameliyat oldu. Şimdi her ikisinin de sağlık durumu çok iyi ve hızla iyileşiyorlar. Bu tür böbrek hastalıkları ciddi derecede büyüme geriliğine yol açabiliyor. Elif için de aynı durum söz konusu. Periton diyalizi yapıyor olmak ya da hemodiyalize giriyor olmak ciddi büyüme ve gelişme gerilemesine yol açabiliyor. Bu hastamızda 16 yaşındaydı ama 26 kilo ağırlığındaydı. Elif’in bundan sonra büyümesi çok değişmese de en azından gelişmesi daha normal olarak devam edecektir.16 yaşından sonra yaşının verdiği görünüme ulaşması zor olsa da kilo alacaktır. Daha erken yaşta olsaydı belki bu kadar büyüme geriliği de olmayabilirdi. Hemodiyaliz ve periton diyalizde geçen süre ne kadar kısa olursa her zaman sonuçlar o kadar iyi oluyor.”


İçeriği Paylaşın