Engelliler Herkesle Eşit Haklara Sahip Olmalıdır

Engelliler Herkesle Eşit Haklara Sahip Olmalıdır

Engelliler Herkesle Eşit Haklara Sahip Olmalıdır

Bizi Takip Et


Engelliler Konfederasyonu tarafından düzenlenen “Engelli Çocukların ve Yetişkinlerin İnsan Hakları; BM Engelli Hakları Sözleşmesi Diyaloğu Çalıştayı”, 13-14 Aralık 2018 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Çalıştayda konuşan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Engelli bireylerin herkesle eşit fırsatlara, haklara ve olanaklara sahip olması gerektiğini, bu konuda hala çözülememiş sorunların bulunduğuna dikkat çekti.

Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Avrupa Engelliler Forumu (EDF) ve Uluslararası Çocuk Merkezi’nin (ICC) birlikte yürüttüğü “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Çocukların Şiddetten Korunması ve Engelli Çocukların Toplumsal Yaşama Katılımının Desteklenmesi” programı kapsamında düzenlenen çalıştaya yurt içi ve yurt dışından uzmanlar; dernek, vakıf, spor kulübü vb. engelli örgütleri ve akademisyenlerin yanı sıra, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcileri katıldı.

“ENGELLİLERİN SIKINTILARINA ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

Engellilerin benzer birçok konuda sıkıntıları olduğunu vurgulayan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, yetkililerin en kısa zamanda taleplerine cevap vermesini ve gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi. İçli şunları söyledi:

“Halen engellilerin herkesle eşit fırsatlara, haklara ve olanaklara sahip olma, bağımsız ve kendi kendine yeterli birey olma, erişilebilir bir ülkede ve kentte yaşama, ayrımcılığa tabi olmama ve tüm karar alma süreçlerine etkin bir biçimde katılma talepleri karşılık bulmuş değil. Engellilere karşı ön yargılar, ayrımcı tutum ve davranışlar bütün acımasızlığı ile devam ediyor. Engelliler ısrarla karar alma süreçlerinin dışında tutuluyor. Eğitimden istihdama, siyasete, bütün toplumsal yaşam alanlarında engellilerle engelli olmayanlar arasındaki büyük eşitsizlik devam ediyor.”

TÜRKİYE’DEN VE YURTDIŞINDAN ÖNEMLİ İSİMLER ÇALIŞTAYDA BULUŞTU

Engelliler konfederasyonun 52 ilde yürütmekte olduğu “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi kapsamında bu güne kadar yerel Engelli Meclislerinin kurulduğu 31 ilden engelleri örgütleri temsilcileri de çalıştaya katıldı.


İçeriği Paylaşın