Erkek Kısırlığında Tedavi Yöntemleri

Erkek Kısırlığında Tedavi Yöntemleri

Erkek Kısırlığında Tedavi Yöntemleri

Bizi Takip Et


Demet DEMİRKIR

Türk Androloji Derneğinin düzenlediği, Güncel Androloji Sempozyumunda erkek infertilitesi (kısırlığı) ve tedavi yöntemleri ele alındı.

Güncel Androloji Sempozyumunda Eczacıbaşı firmasının erkek kısırlığıyla ilgili yeni ürününün sponsor olduğu bir uydu sempozyum düzenlendi. Sempozyumun oturum başkanlığını Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Yaman yaptı. Oturumda; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Kaan Aydos ve Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Muammer Kendirci konuşmacı olarak yer aldılar.

Günümüzün önemli problemlerinden biri olan erkek infertilitesi ve tedavi yöntemlerinin anlatıldığı toplantıda erkek infertilitesinin medikal tedavisinde kullanılan ürünlerin etken maddeleriyle ilgili bilgi verildi:

“Etken madde; hücre içinde oluşan ve fazla miktarlarda oluştuğunda hücre hasarına yol açan asetil koA’yı bağlıyor. Bunun yanı sıra uzun zincirli yağ asitlerinin hücre içine girişini kolaylaştırarak sperm olgunlaşması ve hareketliliği için gerekli enerjinin sağlanmasına katkıda bulunuyor. Hücre zarında hasara yol açan araşidonik asit (yağ asitleri) metabolizmasını düzenleyerek hücre zarının devamlılığında rol oynuyor. Son olarak programlı hücre ölümünü (apoptozis) uyaran ileti sistemlerini bloke ederek programlı hücre ölümünü engelliyor.”

Erkek infertilitesinin oluşum nedenleri ve tedavi yöntemlerini anlatan Doç. Dr. Muammer Kendirci, “Hücre içinde ve dolaşımda serbest halde bulunan oksijenden oluşan serbest oksijen radikallerinin (ROS); sperm hücre zarında, hücre genetik materyali DNA ve enerji sağlayan organel olan mitokondride hasara yol açtığını ve normal sperm yapısını ve hareketliliğini bozduğunu söyledi.

Doç. Dr. Kendirci, “Ancak son yıllarda sperm hücresini oksidatif stres sonucu oluşan serbest oksijen radikallerinin etkisinden koruyan moleküller belirlenmiş ve erkek kısırlığı tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır” dedi.


İçeriği Paylaşın