“İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları İle Yaşam Hasta Okulu”

“İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları İle Yaşam Hasta Okulu”

“İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları İle Yaşam Hasta Okulu”

Bizi Takip Et


İnflamatuvar bağırsak hastalarının karşılaştığı psikolojik sorunları ve çözüm önerilerini gündeme getirmek ve bu konularda hasta ve hasta yakınlarına destek sağlamak amacıyla düzenlenen “İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları İle Yaşam Hasta Okulu” toplantısı Webcast üzerinden yapılan yayın ile gerçekleştirildi. Global biyofarma şirketi AbbVie’nin desteği ile düzenlenen bu toplantı, Crohn ve Ülseratif Kolit hastaları ile ailelerini, Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji ve Psikiyatri Anabilim Dallarından uzmanlar ile bir araya getirdi.

Karın ağrısı, ishal veya kanlı dışkılama ya da yüksek ateş şeklinde belirtiler verebilen inflamatuvar bağırsak hastalıkları ile daha çok gelişmiş ülkelerde karşılaşılmakta ve inflamatuvar bağırsak hastalıklarının görülme sıklığı dünyada gün geçtikçe artmakta. Ülkemizde ise 2009 yılında yayımlanan verilere göre; her yıl 100.000 kişiden 4,4’üne Ülseratif Kolit, 2,2’sine de Crohn hastalığı teşhisi konuyor. Tüm bu gerçeklerden yola çıkarak düzenlenen ‘İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları İle Yaşam Hasta Okulu’ toplantısı, hastaları ve ailelerini hastalık hakkında bilinçlendirmeyi, hastalar ve ailelerine destek olmayı ve toplumda hastalık hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Webcast üzerinden yapılan yayın ile gerçekleştirilen toplantıda hasta ve hasta yakınlrı Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji ve Psikiyatri Anabilim Dallarında görev yapan sağlık profesyonelleri ile buluştu. İnflamatuvar bağırsak hastalarının karşılaştığı psikolojik sorunların ve çözüm önerilerinin gündeme getirildiği toplantıda Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Neşe İmeryüz ve Doç. Dr. Hakan Akın hastalıkla ve hastaların günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunlarla ilgili bilgi aktarırken Marmara Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalından Uzm. Dr. Ömer Yanartaş konunun psikiyatrik boyutunu ele alarak olabilecek çözüm önerilerini aktardı. Toplantıda son olarak söz alan Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Anabilim Dalından İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Hemşiresi Saadet İlhan ise katılımcılara inflamatuvar bağırsak hastalarının bakımı ve hastalara yaklaşım konularında değerli bilgiler aktardı.


İçeriği Paylaşın