Gelecekte Robot Hemşireler Kan Alacak!


Bizi Takip Et


Çoğu insan özeleştiri yapmaz. Yaşadığımız sıkıntıların kendi seçimlerimizden, yaşam tarzımızdan, beslenme şeklimizden ya da davranışlarımızdan kaynaklanabileceğini aklımıza getirmek bile istemeyiz. Sağlıkla ilgili her sorunda da hep teknolojiyi ve modern yaşamı sorumlu tutarız. Aldığımız fazla kiloların nedeni bilgisayar başında saatlerce oturmak zorunda oluşumuzdur. Ellerimizdeki ağrıların sebebi akıllı telefonları çok kullanmamızdır. “Teknoloji geldi, böyle olduk. Ahhh, eskiden ne sağlıklıydık! Şimdinin çocukları da çok şansız! Bilgisayar başında sanal yalnızlık yaşayıp, obezleşiyorlar” diye yakınırız. Oysa, sağlığımız için zamanımızı iyi yönetmek bizim elimizdedir. Düzenli olarak her gün yürüyüş yapmıyorsak, iki kat merdiven çıkmamak için asansör kullanıyorsak, rahat etmek için çocuklarımızın ellerine tableti tutuşturuyorsak teknoloji neden suçlu olsun? Teknolojiye tepki duyup,  büyük kentlerden kaçıp, elektriksiz, televizyonsuz, bilgisayarsız evlerde yaşamayı tercih edenlerde var. Peki, bazen nefret ettiğimiz, bazen öfke duyduğumuz teknolojinin hiç mi faydası yok? Özellikle de sağlık alanında.

AKILLI TELEFONLARDAKİ SAĞLIK UYGULAMALARI…

Yerinde ve dozunda kullandığımız takdirde, teknolojinin sağlığımıza zararı değil, tam tersine pek çok faydası olduğunu düşünüyorum. Akıllı telefonlardaki sağlık uygulamaları bunlar arasında başı çekiyor. Bana gelince… Sağlıklı yaşam için teknolojiyi kullanan biriyim. Güne zinde bir şekilde başlayabilmek için vücudumun saatine göre en doğru zamanda beni uyandıran uygulamayı mutlaka her gece kuruyorum.  Rahatlatıcı müzik listesinden seçtiğim alarm ile beni uyandırıyor.  Gece horlama sesimi kayıt ediyor. Sabahları dinleyip, bunu doktorumla paylaşma imkanı sunuyor. Bir başka program, yürüyüşe çıkmam, evdeki kondisyon bisikletine binmem, ilaçlarımı zamanında almam veya meditasyona başlamam için anımsatma yapıyor.

Karın düzleştirme, basen küçültme egzersizlerinden pilatese ve kalorisiz lezzetli yemek tariflerine kadar sağlıklı yaşam için tavsiyelerde bulunan pek çok uygulama da var. Pekala, bu uygulamalar sayesinde kilonuzu, stresinizi yönetebilir, daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

ROBOTLAR KAN ALMAK İÇİN DAMARINIZI KOLAYLIKLA BULABİLECEK!

Kişisel sağlık alanın yanısıra, sağlık hizmet sektöründe de bilişime ve teknolojiye bağlı önemli gelişmeler yaşanıyor. Mesela, yakın bir gelecekte, artık hemşireler yerine robotlar kanımızı alacak. Önce, hem damar yolunuzu, hem de  iğnenin girmesi gereken  yeri gösteren bir cihazın içine kolunuzu sokacaksınız. Sonra hareket eden robot eli kanınızı alacak. Yapılan araştırmalar, robot hemşirelerin kan almak için yüzde 83 doğrulukla en iyi damarı bulabileceğini gösteriyor. Yani, artık damar yolunuz bulanamadığı için kolunuz delik deşik olup morarmayacak. Hemşirelere ne olacak diye de endişelenmeyin! Teknoloji artırılmış gerçeklikle hastanın damar yolunu daha rahat bulmalarını sağlayan seçenekleri onlara da sunacak.

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 14 Ekim 2018 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın