Gençler Diyabet Hastalarının Hayatlarını İyileştirmek İçin Yarıştı

Gençler Diyabet Hastalarının Hayatlarını İyileştirmek İçin Yarıştı

Gençler Diyabet Hastalarının Hayatlarını İyileştirmek İçin Yarıştı

Bizi Takip Et


Diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla Sanofi tarafından Türkiye Diyabet Vakfı ortaklığı ile başlatılan “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” yarışmasının bu sene beşincisi düzenlendi. Türkiye’nin farklı üniversite ve fakültelerinden 100’e yakın başvuru arasından kazanan projeler, Feriye Palace’da gerçekleşen tören ile ödüllendirildi.

Tıp, eczacılık ve mühendislik gibi farklı alanlardan öğrencilerin katıldığı yarışmada dereceye giren projeler; Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Koç Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli, Diyabet Diyetisyenliği Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Emel Selma Özer, KWORKS (Girişim Hızlandırma ve Kuluçka Programı) Koordinatörü Burak Yaman’ın da aralarında bulunduğu uzman jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda belirlendi. Yenilikçi ve genç fikirlerin yarıştığı projenin 6 kategorideki kazananları Yelda Mansuroğlu, Yasemin Topak, Utku Ertaş – Hilal Acar, Selin Şen – Hürkan Dere, Beşir Sefa Mumay-Ömrüm Ergüven, Kazım Güllü ve Büşra Kaplan oldu. Kazananlara ödüller verilirken projenin büyük ödülünü kazanan fikir sahibine 10 bin TL’nin yanı sıra Sanofi’de staj imkanı da sunuldu.

TÜRKİYE’DE 7 MİLYONDAN FAZLA DİYABET HASTASI VAR

Ödül töreninde konuşma yapan Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her 8 saniyede bir diyabet ve komplikasyonları nedeniyle 1 kişi hayatını kaybediyor. Diyabet tek başına ölüm nedenleri arasında ise 6’ncı sırada yer alıyor. Bugün Türkiye’de tedavi altındaki diyabetli sayısı sadece 5,6 milyon iken toplam diyabetli sayısı 7 milyonu aşıyor. Kontrol altına alınmadığında körlük, böbrek yetmezliği, diyabetik ayak, kalp hastalığı ve inme gibi ciddi sağlık sorunlara yol açabilen diyabetin bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen 20 yıl içinde 600 milyon kişiyi etkileyeceği öngörülüyor. Rakamlar diyabetin önemini açıkça ortaya koyuyor. Bu alanda hepimize çok fazla sorumluluk düşüyor.” dedi.

GENÇLER BULUŞLARIYLA DİYABETLİ HASTALARIN HAYAT KALİTELERİNİ YÜKSELTECEK

Diyabetin dünyada 425 milyon kişiyi etkileyen çok ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirten Sanofi Türkiye Diyabet ve Kardiyovasküler İş Birimi Direktörü Buğra Kulak, “Diyabet için sadece tedavi çözümleri üretmenin yeterli değil, toplumda farkındalık yaratmak gerekiyor. Bu doğrultuda bu yıl beşincisini düzenlediğimiz “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” proje yarışması ile diyabetin kamuoyu gündemine taşınması ve diyabetli hastaların karşılaştıkları sorunlara çözüm sunmayı amaçlıyoruz. Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın projesi ile Türkiye çapındaki genç beyinleri, diyabetli hastaların hayat kalitelerini yükseltecek buluşlar sunmaya özendirmeyi ve diyabet hastalığıyla ilgili farkındalığı daha da artırmayı hedefliyoruz.” diye belirtti.


İçeriği Paylaşın