Roche’a Ödül

Roche’a Ödül

Roche’a Ödül

Bizi Takip Et


Roche İlaç tarafından geliştirilen kolon, akciğer, meme kanseri ve beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan ve kanser sağ kalımı artıran Bevasizumab etken maddeli ilaç, yenilikçi ilaçları ödüllendiren tıp otoritesi Walter Siegenhaler (MMV) tarafından bu yılın büyük ödülüne hak kazandı.

Roche Grubu’nun yeni jenerasyon ilaçlarından olan ve Türkiye’de de 2006 yılında, kolon kanseri hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere ruhsatlandırılan Bevasizumab etken maddeli ilaç, yılın en önemli ödülünü aldı. Yeni jenerasyon ilaçları değerlendirerek tedavideki başarısına göre ödüllendiren Walter Siegenthaler (MMV) Ödülü, Bevasizumab’ın tüm dünyada endikasyonu olan kolon, akciğer, böbrek, meme ve son olarak ta beyin kanserindeki tedavilerin başarısına verildi.

Tümör damarlanmasında anahtar rol oynayan bir proteini hedef alan Bevasizumab etken maddeli ilaç, “tümörü açlığa mahkum ederek” tümörün kanla beslenmesini önlüyor. Böylelikle tümörün büyümesini ve vücudun geri kalanına yayılmasını (metastaz) engelliyor.

Roche İsviçre Genel Müdürü David Löw; “İlaç, Roche’un hastaların ömrünü uzattığı belirlenen beş yeni kanser ilacından bir tanesi. Bevasizumab, birçok hastaya yeni bir umut getirirken, Walter Siegenthaler Ödülü, Roche’un  birçok kanser çeşidi için ilaç geliştirme yönündeki kararlılığına güç katmış oldu” diye konuştu.

Bevasizumab, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylanan ilk anjiyogenez inhibitörü olurken; halen ABD’de de meme, kolorektal,  akciğer kanseri ve beyin tümörü olmak üzere dört kanser türünün tedavisinde kullanılmak üzere ruhsat almış bulunuyor.

Bugüne kadar 500 binin üzerinde hasta Bevasizumab ile tedavi gördü. 450’den fazla klinik çalışma içeren geniş bir program çerçevesinde ilacın, 30 farklı kanser türünde (kolon, rektum, meme, akciğer, beyin, mide, yumurtalık ve prostat dahil) ve farklı klinik evrelerde (ilerlemiş ya da erken safha) çalışmaları devam ediyor.

WALTER SİEGENTHALER ÖDÜLÜ HAKKINDA

Bu ödül, klinik uygulamalar açısından klasik haline gelmeyi başarmış ve ilerisi için yüksek  potansiyel barındıran yenilikçi ilaç çalışmalarına veriliyor. Ödül, Springer Medizin Verlag (İsviçre) Dergileri yayıncıları tarafından, Davos’ta düzenlenen “Tıpta Disiplinlerarası Yaz Seminer Haftası Sempozyumu”yla birlikte dağıtılıyor. Walter Siegenthaler Ödülü adını, 20 yıl boyunca Zürih Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi Başkanlığı’nı sürdürmüş olan, İsviçre’nin önde gelen dahiliye uzmanı Prof. Walter Siegenthaler’den alıyor.


İçeriği Paylaşın