Gençlere Sağlık Projesi

Gençlere Sağlık Projesi

Gençlere Sağlık Projesi

Bizi Takip Et


Pfizer Türkiye’nin altı yıldır devam eden Gençlere Sağlık projesinin İstanbul’da düzenlenen son eğitimi Toplum Gönüllüleri Vakfı Pembe Ev Gençlik Merkezi’nde yapıldı. Gençlere Sağlık projesiyle sağlık konusunda bilgili ve çevresini eğiten gençler yetiştirmek hedefleniyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Pfizer Türkiye’nin işbirliğinde hayata geçirilen “Gençlere Sağlık” Projesi kapsamında, Halk Sağlığı ve Aile Hekimliği alanında uzman doktorlar tarafından hazırlanan ve uygulanan eğitmen eğitimleri ile gençlere gerekli bilgi ve beceriler kazandırılıyor.

“Akran eğitimi” modelini temel alan projede temel sağlık konularının yanı sıra iletişim, sunum teknikleri ve diğer eğitim becerilerini de içeren eğitimlere katılan gençler, öğrendikleri bilgileri 2-4 kişilik gruplar halinde uygulamalı, katılımı teşvik eden ve eğlenceli yöntemler kullanarak, başka gençlere aktarıyorlar.

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın gönüllü eğitmenleri ile gençlerden oluşan 15 kişilik bir grubun bir araya geldiği 25 Aralık’taki İstanbul eğitimiyle birlikte, 2011 yılı itibariyle çevrelerinde birer sağlık gönüllüsü olarak konumlanan gençlerin sayısı 2300’ü aştı. Gençlerin edindikleri bilgileri çevrelerine aktarmalarını temel alan proje, bu gençler vasıtasıyla 23 bin kişinin temel sağlık bilgilerine ulaşmasını sağladı.

Eğitimli, bilinçli ve her konuda çevresine örnek olabilen gençler yetiştiren toplumların gelecekte söz sahibi olacağı düşüncesinden yola çıkarak geliştirilen proje kapsamında, 12-16 yaş ve 17-25 yaş arasındaki gençler hedeflendi.

Pfizer Türkiye, 2005 yılından beri gençlerde sağlık okuryazarlığını artırmaya yönelik Gençlere Sağlık projesini Toplum Gönüllüleri Vakfı’yla (TOG) birlikte yürütüyor. Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın gönüllü eğitmenleri tarafından uygulanan eğitim modülleri sağlık, hijyen, beslenme, bağımlılık, kazalardan korunma, ilaç kullanımı, sağlık hakkı ve daha pek çok konu başlığı hakkında bilgileri içeriyor. İstanbul’dan Van’a, Edirne’den Mardin’e, Samsun’dan Muğla’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanına uzanan proje kapsamında, temel sağlık bilgilerini hayatına uygulayan ve çevresiyle bunları paylaşabilen gençler yetiştirmek hedefleniyor.


İçeriği Paylaşın