Romatoloji Hastaları için Yarıştılar

Romatoloji Hastaları için Yarıştılar

Romatoloji Hastaları için Yarıştılar

Bizi Takip Et


İlaç, beslenme ve medikal cihazlar alanlarında faaliyet gösteren uluslararası sağlık firması Abbott, romatolojik hastalıkların erken teşhisine ve romatizmal hastalıklar ile ilgili farkındalığın artırılmasına destek olmak üzere, çalışanlarından oluşan bir ekip ile Yalova Speed Triatlonu’na katıldı. Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından düzenlenen Yalova Triatlonu 19 Haziran 2011 Pazar günü gerçekleşti. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Ulusal Müsabaka statüsündeki yarı olimpik yarışmada oluşturulan kaynakla Abbott Türkiye’nin katkıları ile daha önce Gaziantep’te kurulan kliniğe sağlanan katkı devam edecek ve varolan erken artrit kliniklerine Antalya’da bir yenisi eklenecek.

RAED ve Romaturka romatizmal hastalıkların erken teşhis ve tedavi edilmesine katkıda bulunmak üzere geliştirilen tüm fikirleri ve projeleri destekliyor ve ilgili kuruluşları bu konuda işbirliğine davet ediyor.

Romatizmal hastalıklar bugün dünyada bütün toplumlarda en sık rastlanan, hayat kalitesini düşüren, çok fazla iş gücü ve ekonomik kayıplara sebep olan hastalıklardır. Hastalığın insanların günlük yaşantılarında, iş ve özel hayatlarında olumsuz etkileri görülmektedir.”

Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (RAED) Başkanı Prof. Dr. Hasan Yazıcı konu hakkında şunları söyledi:

“Ülkemizde yaklaşık 350.000 romatoid artritli hasta ve yine yaklaşık 350,000 ankilozan spondilitli hasta bulunuyor. Bu hastaların yaklaşık yüzde 40’ı tanılarını bilmemektedir. Hastalığın eklemlerde yol açtığı hasar maalesef geri dönülmez niteliktedir. Bu yüzden erken dönemde tedaviye başlanması çok önemli. Yeterli bir tedavi almadıkları takdirde sürekli ağrıdan muzdarip olan bu hastaların ruhsal durumlarının, sosyal yaşantılarının ve iş hayatındaki performanslarının olumsuz olarak etkilenmesi kaçınılmazdır.

Örneğin; ülkemizde ankilozan spondilit hastalarının ortalama olarak 36 yaşında emekli oldukları görülmektedir. Bu nedenle hastalık sadece hastanın değil, diğer aile bireylerinin de yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Romatizma hastalarının erken teşhis ve tedavi edilmesine katkıda bulunmak üzere geliştirilen tüm fikirleri ve projeleri dernek olarak destekliyor ve ilgili kuruluşları bu konuda işbirliğine davet ediyoruz.”

Abbott Ekibi, Şubat Ayı’ndan beri Yalova Triatlonu için büyük özveri ile çalıştı. Ekipte; Abbott Genel Müdürü Dr. Emin Fadıllıoğlu, İş Geliştirme Müdürü Sertaç Uysal, Kredi Kontrol Sorumlusu Gökhan Zengin, Ticari Müdürü Özgür Uzun, Satış Analisti Mehmet Oğuz ve Finans Analisti Engin Yaldız yer alıyor.

Yarış sonrası Abbott Genel Müdürü Dr. Emin Fadıllıoğlu, çalışma arkadaşları ile birlikte böyle anlamlı bir projede yer almanın heyecan verici olduğunu belirtti.


İçeriği Paylaşın