Genel Sekreterlik Devir Teslim Töreni Gerçekleşti

Genel Sekreterlik Devir Teslim Töreni Gerçekleşti

Genel Sekreterlik Devir Teslim Töreni Gerçekleşti

Bizi Takip Et


İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nde genel sekreterlik devir teslim töreni gerçekleşti.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne atanan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, yürütmekte olduğu İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlik görevini Doç. Dr. Kamil Özdil’e devretti.

İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlik binasında düzenlenen törene; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe, Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Lütfullah Orhan, Bakırköy Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Kemal Tekeşin, sağlık yöneticileri ve sağlık çalışanları katıldı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, devir teslim töreninde açıklamalarda bulundu.

“HER IKI ARKADAŞIMIZIN YENI GÖREVLERINDE BAŞARILI OLACAKLARINA INANCIM TAM.”

Rektör Prof. Dr. Cevdet Erdöl, ” İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevine atanan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’na yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor ve meslek hayatının devamında başarılar diliyorum. Yeni Genel Sekreter Kamil Bey’in de Sayın Memişoğlu’nun emanet ettiği bayrağı daha ileri noktaya taşıyacağına inancım tam. Her iki arkadaşımızın da üniversitemizin öğretim üyeleri olması beni ayrıca gururlandırıyor. Sayın Kemal Memişoğlu’nun Üniversitemizin kuruluş aşamasında verdiği desteği unutmam mümkün değil. Her iki arkadaşımızın yeni görevlerinde başarılı olacaklarına inancım tam. Üzerimize düşen her türlü desteği de sunmaya hazırız. ” diyerek dşüncelerini ifade etti.

Genel Sekreterlik devir teslim töreninde İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu bir konuşma gerçekleştirdi.

” O KAPIDAN ÇIKARKEN, ALLAH’IMA ŞÜKRETTIM. “

5 Kasım 2002 yılında hasbelkader çıktığım bu kürsüye, tekrar çıktığını belirten Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu, “Allah insanın kaderini çiziyor. Her zaman o kader sizi nereden getiriyorsa, tekrar oraya dönüyorsunuz. Hayatımda hiç yöneticiliği ideal edinmemiş, hep genel cerrahlığı ve bilimi hayatım boyunca sürdürerek, insanlara hekim olarak hizmet etmeyi bir hedef olarak çizmiş birisiydim. 2002 senesinde başhekimlik teklifi geldiğinde, PTT Hastanesi sıkıntılı bir durumdaydı. Acaba bu görevi üstlenmeli miyim diye babama sormuştum. Babam ise ” Oğlum bir kaç ay ya da bir kaç senede bu görevi yapsan, masanın diğer tarafını devleti biraz tanımış olacaksın” demişti. 2002 senesinde Başhekim olarak girdiğim Genel Sekreterlik binasında 25 Kasım 2016’da tam 14 sene 20 gün sonra eşyalarımı toplayarak, Fatih Sultan Mehmet’de ki kürkçü dükkanına taşındım. O kapıdan çıkarken, Allah’ıma şükrettim. Çünkü 14 senelik yöneticiliğimde, Allah beni mahcup etmedi.” dedi.

Sözlerine sağlıkta dönüşüm süreciyle devam eden Memişoğlu, “Çoğunuz belki bilmiyorsunuz ama PTT Hastanesi, Fatih Sultan Mehmet Hastanesi ve kuruluş aşamasında Genel Sekreterliğimizde dahil “Sağlıkta Dönüşüm” süreci kolay değildi. Geçen bir röportajımda belirtiğim gibi Avrupa ve OECD ülkelerinin yarısı sayısında hekimle, dörtte bir oranında hemşire, ebe ve hekim dışı sağlık personeli ile bu ülkede hasta memnuniyetini yüzde 30 bandından yüzde 70’lere çıkarttık. 657’ye tabi olup da bu kadar özverili çalışan başka bir meslek gurubu yok. Bir patlama olduğu takdirde tüm sağlık çalışanları görev başına koşuyor. Biz insanlara hizmet için eğitildik ve güdümlendik. ” diyerek düşüncelerini kaydetti.

” BU ÜLKE MAZLUMUN, EZILENIN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEKTIR. “

Ülkenin, 1920 ile 1935 arasında olduğu gibi bağımsızlık mücadelesine girdiğini ifade eden Memişoğlu, ”  Bu vatanı seven insanların bir araya gelmesi lazım. Bu vatanı da en çok seven grubun sağlıkçılar olduğunu düşünüyorum. Herkes gelecekte ki nesillerimiz için özverili içinde bu ülkeye nasıl hizmet ederim, düşüncesinde olması gereken bir zamanı yaşıyoruz. Bu zamanı iyi değerlendirirsek, dünyadaki bu kadar vahşete, haksızlıklara göğüs gerebilecek bir yapımız var. Bizim gibi medeniyetlerin, bizim gibi düşüncesi olan insanların, dünyaya hükmedebilir haline gelmesi için Allah’ıma yalvarıyorum. Bir insanın canı, diğer bir insanın canından daha kıymetli değil. Maalesef Irak, Suriye, Libya ve Karakan’da ki insanların canı, başkalarının canından çok daha kıymetsizmiş gibi bir algı var. Avrupa’nın ortasında 50 kişi olduğu zaman kıyamet kopuyor. Irak ve Suriye’de günde binlerce kişi ölüyor ancak bu konuda ülkemiz haricinde, kimsenin bir feryadı olmuyor. Bu ülke mazlumun, ezilenin yanında olmayı sürdürecektir. ”

” YAPACAĞIMIZ DAHA ÇOK IŞLER VAR. “

Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu, sağlıkta dönüşümü gerçekleştirildiğini ancak bunun yeterli olmadığına değinerek, ” Yetersiz bir sağlık sisteminden, kabul edilebilir, iyi bir sağlık sistemine geçmeye çalışıyoruz. Belkide yaptıklarımız, yapmamız gerekenlerin yüzde 50’sidir. Bu ülkenin sağlık anlamında, yapacağı daha çok işler var. Dünya Sağlık Örgütü tarafından örnek alınan bir sağlık sistemimiz var. Bundan sonra ise Sayın Bakanımızın dediği gibi sağlıkta dönüşümün gelişimi aşamasını, hepimizin başarması gerekiyor. Sağlık alanı gelişirken, toplumumuzdan şu beklentimiz var. Bu kadar az personel ile gece gündüz özverili içinde çalışan sağlık personelimize yapılan şiddeti, kimsenin tolere etmemesi gerekiyor. Sağlıkçılar arasında yanlış uygulama yapan arkadaşlarımız olabilir. Bu kişileri sağlıkçılar kendileri eliyorlar. Toplumun, sağlıkçılara sahip çıkmasını bekliyoruz. ” dedi.

Son olarak sözlerine organizasyonu yapan arkadaşlara ve katılanlara teşekkür ederek devam eden Memişoğlu, ” Bana bu görevi verenlerden de Allah razı olsun. Yerimi de çok sevdiğim bir kardeşim olan, Kamil Hocama bırakıyorum. Gözüm hiç arkada bırakmayacak bir kardeşime, görevi devrettiğim için mutluyum. Genel Sekreterlik zor bir iştir. Allah, Kamil Hocama kolaylık versin. Son olarak benim hakkım sizlere helal olsun, sizlerden de helallik istiyorum. ” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Anadolu Kuzey Kamu Hastaneler Birliği Yeni Genel Sekreteri Doç. Dr. Kamil Özdil gerçekleştirdiği konuşmada uzun süre birlikte çalışma fırsatı bulduğu Kemal Bey’den böyle onurlu bir görevi devrelmaktan, son derece mutlu olduğunu belirterek, ” İnşallah layıkıyla bulunduğumuz makamlarda hizmet etmeyi, Allah nasip eder. Şuayip Bey, genel sekreterliğimizde kurucu genel sekreter olarak son derece başarılı bir şekilde üstün bir seviyeye getirdi. Son derece dinamik, çalışkan, özverili ve ufkumuzu açma konusunda öncülük etmiş olan Kemal Bey’in de benzer bir performansla daha üstün noktalara taşıdığı birliğimizi, daha ileriye götürme düşüncesinde olacağız. Bu olumsuz hava koşullarında, törenimize katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. ” dedi.

Devir teslim töreni, Genel Sekreter Doç. Dr. Özdil’in, sağlık hizmetlerine katkılarından ötürü Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu’na teşekkür ederek, plaket takdim etmesiyle sonlandı.


İçeriği Paylaşın