Gıda Güvenliği Uzmanı Uyardı: Açıkta Satılan Gıdalar Virüs Yayıyor

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, periyodik olarak denetime tabi olmayan ambalajsız gıdaların virüs taşıyıcısı olabileceği konusunda tüketicileri uyardı.

Gıda Güvenliği Uzmanı Uyardı: Açıkta Satılan Gıdalar Virüs Yayıyor

Bizi Takip Et


İnsan vücudunun hastalıklarla savaşması için gerekli olan aktif bir bağışıklık sisteminin temel şartlarından biri de güvenli gıda tüketimi. Ancak kaynağı belirsiz gıdalardan uzak durup, kişisel hijyeninizi en üst seviye çıkarırsanız kendinizi ve çevrenizi virüslerden koruyabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, virüslerin bulaşmasını önlemek için temel hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söyledi ve periyodik olarak denetime tabi olmayan ambalajsız gıdaların taşıyıcı olabileceği konusunda tüketicileri uyardı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yiyeceklerin hazırlanması sırasında dikkat edilmesi gereken hijyen uygulamalarını paylaşarak konunun önemine dikkat çekerken, uzmanlar virüsün yayılımından korunmak için gıda güvenliği ile ilgili uyarılarda bulunmayı sürdürüyor .

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, hasta bireylerin temasıyla gelen güvenilir olmayan gıdaların taşıyıcı olabileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

Şireli,“Dünya Sağlık Örgütü’nün gıdalar için sunduğu önerilere mutlaka uyulması gerekiyor. Açıkta satılan peynir, süt, yoğurt, çiğ et, sebze ve meyveler ile diğer gıdalar için bulaşmayı önleyici temel hijyen tedbirleri uygulanmalıdır. Açıkta satılan, sağım ve saklama koşulları belli olmayan sokak sütlerinden muhakkak uzak durulmalıdır. Sütler için özellikle ısıl işlem uygulanmış pastörize veya UHT sütlerin tercih edilmesi gerekiyor” dedi.


İçeriği Paylaşın