Gönüllü Öğretmenler Bilim Elçisi Oluyor

Gönüllü Öğretmenler Bilim Elçisi Oluyor

Gönüllü Öğretmenler Bilim Elçisi Oluyor

Bizi Takip Et


Bugüne kadar 22.000’den fazla çocuğa bilim okuryazarlığı eğitimi verilen Bayer Genç Bilim Elçileri projesine gönüllü öğretmenler de katılarak kartopu etkisi oluşturuyor.

İlköğretim çağındaki çocuklara bilim okuryazarlığı kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’ne, gönüllü üniversite öğrencilerinin yanı sıra gönüllü öğretmenler de dâhil ediliyor. Daha çok çocuğun hayatına bilimle dokunabilmek için öğretmenlerin de yer aldığı projede Bayer ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın destekleriyle (TOG), ikinci gönüllü öğretmen buluşması gerçekleştirildi. Bursa, Kocaeli, Urfa ve İstanbul’da görev yapan öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde; ekip çalışması, beden dili ve iletişim teknikleri konularında interaktif grup çalışmaları yapıldı. Eğitime katılan ve “Bilim Elçisi” olan öğretmenler, kendi bölgelerindeki meslektaşlarına aktarımlar yaparak kartopu etkisi yaratacaklar.

Bugüne kadar toplam 22.860 çocuğa eğitim verilen projede, gönüllü öğretmenler aracılığıyla 2017 yılı itibariyle 1326 çocuğa ulaşıldı.

Eğitime katılan gönüllü öğretmenlerden Kimya Öğretmeni Taşkın Budak Bilim Elçisi olmaktan dolayı memnuniyetini belirterek, “Pisa (Uluslararası Öğrenci değerlendirme Programı) Timss (Uluslararası Matematik ve Fen eğilimleri araştırması) sonuçları ülkemizde fen ve matematik okuryazarlığının istenilenin çok altında olduğunu gösteriyor. Bayer Genç Bilim Elçileri projesine katılan öğretmenler aracılığıyla günlük yaşamdan seçilen deneyler fenle ilgili temel kavramların anlaşılmasını ve gerçek yaşama aktarılmasını sağlayacak” dedi.

Bayer Türk ve TOG işbirliği ile yedi yıldan bu yana çalışmalarını sürdüren Bayer Genç Bilim Elçileri projesi 2018’de daha çok ilde yerel öğretmen eğitimleri düzenleyerek gönüllü olmak isteyen tüm öğretmenlere ulaşmayı hedefliyor. Başvuru için talepler zeynep.kurna@tog.org.tr adresine iletilebilir. .


İçeriği Paylaşın