GSK ve 23andMe, Yeni İlaçlar Geliştirilmesi İçin Anlaşma İmzaladı

GSK ve 23andMe, Yeni İlaçlar Geliştirilmesi İçin Anlaşma İmzaladı

GSK ve 23andMe, Yeni İlaçlar Geliştirilmesi İçin Anlaşma İmzaladı

Bizi Takip Et


Dört yıl sürecek iş birliğinde genetik ve fenotipik veriler sayesinde hastalık gruplarının daha iyi tanınması, buna bağlı olarak daha güvenli ve daha etkili “hassas” ilaçların keşfedilmesi gibi çeşitli Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

GSK ve 23andMe, insan genetiğini esas alarak yenilikçi ilaçların ve yeni potansiyel tedavilerin araştırılmasına ve geliştirilmesine odaklanan dört yıllık özel iş birliği yaptığını açıkladı. Bu kapsamda 23andMe, geniş ölçekli genetik kaynaklarını ve gelişmiş veri bilimi becerilerini, GSK’nın bilimsel ve tıbbi bilgi uzmanlığıyla birleştirecek. GSK’nın 23and Me’ye 300 milyon dolar yatırım yaptığı iş birliğinin amacını hastalıkların ilerleyişini kontrol altına almak, karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlara yönelik terapiler geliştirmek ve yeni ilaçlar keşfetmek oluşturuyor.

Konuyla ilgili bilgi veren GSK Bilim ve Ar-Ge Başkanı Dr. Hal Barron ”Vizyonu ve yetenekleri ile genlerin sağlığı nasıl etkilediğini anlamaya çalışan 23andMe ile iş birliğimiz  GSK’nın hastalara sağlayacağı etkiyi artıracaktır” dedi.

23andMe CEO’su ve Kurucu Ortağı Anne Wojcicki de “ Hastaların onayıyla sağlanan genetik ve fenotipik bilgilerin, GSK’nın uzmanlığı ve Ar-Ge kaynaklarıyla bir araya gelmesiyle hastalıkları tedavi etmenin ve iyileşme süreçlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz” dedi.

Genetik verilerin hastalık süreç ve mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacağı yaklaşımıyla çalışan 23andMe hastalarının yüzde 80’inden fazlası araştırmalara katılmak için onay verdi. Böylece farklı insan gruplarından toplanan verilerin, tedavilere cevap verme olasılığı yüksek olan hasta gruplarının belirlenmesinde yardımcı olması umuluyor.


İçeriği Paylaşın